Białoruś odpowiada na unijne sankcje. Zakaz wjazdu do kraju

Zakaz wjazdu na Białoruś dla przedstawicieli struktur europejskich i krajów Unii, które „przyczyniły się do wprowadzenia restrykcji wobec Białorusi" oraz zawieszenie udziału w Partnerstwie Wschodnim i umowy o readmisji, to odpowiedź reżimu na unijne sankcje. Mińsk grozi też Unii swoimi sankcjami gospodarczymi.

Aktualizacja: 28.06.2021 17:16 Publikacja: 28.06.2021 17:13

Białoruś odpowiada na unijne sankcje. Zakaz wjazdu do kraju

Foto: Bloomberg

Białoruskie MSZ poinformowało, że w związku z sankcjami Unii (wobec reżimu Łukaszenki – red.) z dnia 24 czerwca, został wezwany szef delegatury Unii w republice Dirk Schübel. Podczas spotkania „ambasador Unii Europejskiej został poinformowany o stanowczym stanowisku strony białoruskiej w sprawie absolutnej niedopuszczalności stosowania sankcji jako instrumentu nacisku na suwerenne i niepodległe państwo".

Czytaj także: USA nałożyły sankcje na największe firmy Białorusi

Jednocześnie reżim zapewnia, że „propozycje strony białoruskiej dotyczące rozwoju dialogu, interakcji i współpracy z Unią Europejską w oparciu o zasady równości i wzajemnego szacunku, pozostają w mocy” – czytamy w oświadczeniu, cytowanym przez RIA Nowosti.

Mińsk postraszył Unię, że rozpoczyna realizację procedury zawieszenia umowy o readmisji ze Wspólnotą oraz zawiesza swój udział w unijnej inicjatywie Partnerstwa Wschodniego. Ma też przygotowywać swoje sankcje gospodarcze wobec Unii. Ale nie wiadomo co to miałoby być, gdyż od 25 czerwca Bruksela de facto zastopowała cały handel Białorusi z Unią.

Tony białoruskich towarów wracają znad unijnych granic, a w magazynach firm zaczyna brakować miejsca. Państwowe banki i instytucje finansowe nie mogą także pożyczać pieniędzy na Zachodzie ani przeprowadzać emisji papierów dłużnych.

Dlatego ministerstwo finansów Białorusi zapowiedziało, że podpisze z Rosją umowę o świadczenie usług organizacji emisji obligacji rządowych Białorusi denominowanych w walucie rosyjskiej i emitowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne