Hiszpania liderem wzrostu w eurolandzie

Hiszpania osiągnęła w 2023 r. wzrost o 2,5 proc. pięciokrotnie większy od średniej w strefie euro. Jak to było możliwe — wyjaśniły INE i minister finansów

Publikacja: 27.03.2024 19:23

Współpraca ma pobudzić ruch turystów poza sezonem letnim

Współpraca ma pobudzić ruch turystów poza sezonem letnim

Foto: Bloomberg

Hiszpański urząd statystyczny INE potwierdził, że wzrost gospodarczy w 2023 r. wyniósł 2,5 proc. PKB, był większy od przewidywań lewicowego rządu Pedro Sancheza, banku centralnego i OECD. Najważniejszym czynnikiem, który pozwolił to osiągnąć, było uruchomienie przez rząd 17 mld euro na utrzymanie siły nabywczej obywateli.

Rząd zakładał wzrost o 2,4 proc., a Banco de Espana i OECD skorygowały w górę swe prognozy na jesieni do 2,3 proc. po uwzględnieniu dobrych wyników sektora turystyki ostatniego lata. Hiszpanię odwiedziła rekordowa liczba 85,1 mln turystów i urlopowiczów, o 18,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Zostawili w Hiszpanii także rekordową sumę 108,6 mld euro, o 24,7 proc. więcej od 91,9 mld w 2019 r., ostatnim roku przed pandemią. Exceltur, organizacja szefów firm turystycznych przewiduje, że ta dynamika utrzyma się również w tym roku, przychody z turystyki krajowej i międzynarodowej mogą zbliżyć się do 200 mld euro — pisze AFP.

Czytaj więcej

MFW: Włochy, Francja i Hiszpania są zbyt zadłużone

Popyt wewnętrzny przyczynił się 1,7 punktem do osiągniętego wzrostu, na popyt zagraniczny przypadło 0,8 pkt proc. — podał INE. — Rok zakończył się bardzo dobrymi danymi liczbowymi, a w ostatnim kwartale doszło nawet do przyspieszenia — stwierdził zadowolony minister gospodarki Carlos Cuerpo w wywiadzie dla dziennika „Expansión”.

Rząd w Madrycie potwierdził w ubiegłym tygodniu dojście w tym roku do 3 proc. deficytu budżetowego. Zostanie osiągnięty na podstawie zrównoważonych w 2023 r. przychodów i wydatków, bo rząd Pedro Sancheza zrezygnował z przedstawienia projektu ustawy budżetowej na 2024 r. z powodu napiętej sytuacji politycznej, wywołanej rywalizacją ugrupowań tworzących rząd koalicyjny. Opozycja Partia Ludowa (PP) po minimalnej porażce w ostatnich wyborach nie może się z tym pogodzić i wszelkimi sposobami usiłuje szkodzić socjalistom mającym większość w rządzie. W ubiegłym roku deficyt ten wyniósł 3,7 proc., rząd spodziewał się początkowo 3,9 proc.

Od okresu pandemii, która wywołała skok deficytu budżetowego do 10,1 proc. w 2021 r. różnica między wydatkami i przychodami zmalała o 6,4 pkt proc., do równowartości 60 mld euro — podkreśliła minister finansów, Maria Jesus Montero. — To było największe zmniejszenie deficytu we historii Hiszpanii, a było możliwe mimo dużych wydatków na złagodzenie skutków inflacji — dodała. Według wyliczeń rządu, uruchomiono w ubiegłym roku 17 mld euro na utrzymanie siły nabywczej rodzin, odczuwających wzrost cen. Bez tego Hiszpania miałaby spadek o 2,5 proc. — stwierdziła pani minister w relacji dziennika „La Tribune”.

Gospodarka
Rząd Portugalii przed trudnym zadaniem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
MFW: światowa gospodarka solidna, ale może być lepiej
Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami
Gospodarka
Charles Michel: Europejczycy mają dziewięć bilionów euro oszczędności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gospodarka
Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia