Tym samym stopa inflacji ponownie spadła w kwietniu 2023 r. (marzec 2023 r. - 7,4 proc., luty 2023 r. - 8,7 proc.). Na podstawie dotychczasowych wyników Destatis podaje również, że ceny konsumpcyjne mają wzrosnąć o 0,4 proc. w marcu.

W szczególności ceny energii i żywności znacznie wzrosły od czasu wybuchu wojny na Ukrainie i miały istotny wpływ na stopę inflacji. W kwietniu 2023 r. ceny żywności nadal wykazywały ponadprzeciętny wzrost (17,2 proc.) w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. Rok do roku wzrost cen energii (6,8 proc.) w kwietniu 2023 r. był ponownie mniejszy niż dynamika zmian ogólnego wskaźnika, podobnie jak w marcu 2023 r. (3,5 proc.).

Czytaj więcej

Inflacja w kwietniu. Takiego wyniku spodziewali się tylko najwięksi optymiści

Istnieje tu efekt bazy, ponieważ poziom indeksu był wysoki w kwietniu 2022 r. po gwałtownym wzroście cen energii wskutek rosyjskiego ataku na Ukrainę. Ponadto środki w ramach trzeciego pakietu pomocowego rządu federalnego, które znajdują odzwierciedlenie we wskaźniku cen konsumpcyjnych, przyczyniły się do obecnego spowolnienia wzrostu cen energii.

Ostateczne wyniki za kwiecień zostaną opublikowane 10 maja.