Bułgaria wejdzie później do strefy euro

Bułgaria zrezygnowała z terminu wprowadzenia jednolitej waluty od 1 stycznia 2024, bo nie spełni niektórych kryteriów z Maastricht. Będzie się jednak starać dołączyć do strefy euro w 2025 r., a może wcześniej — poinformowała w Sofii minister finansów Rosica Welkowa

Publikacja: 18.02.2023 08:09

Bułgaria wejdzie później do strefy euro

Foto: AdobeStock

Najuboższy kraj Unii Europejskiej chce wejść do strefy euro, aby zwiększyć inwestycje i bezpieczeństwo kredytowe, ale trwający od dawna kryzys zakłócił te starania. Od stycznia Chorwacja została 20. członkiem Eurolandu, natomiast Bułgarię czekają w kwietniu piąte wybory powszechne w ciągu 2 lat.

Minister Welkowa poinformowała, że Bułgaria nie spełnia kryterium inflacji i nie dokonała niezbędnych zmian prawnych, ale pełniący obowiązki rząd jest gotowy złożyć ponownie projekty ustaw nowemu parlamentowi po wyborach 2 kwietnia.

—  Ze względu na to, że nie możemy teraz przedstawić raportu o konwergencji do końca lutego, to zakładanego terminu 1 stycznia 2024 nie da się utrzymać — powiedziała minister dziennikarzom. Dodała, że Bułgaria mogłaby złożyć taki raport po lipcu, o ile dotrzyma kryteriów i „jeśli będziemy mieć wsparcie krajów członkowskich, to moglibyśmy dołączyć do strefy euro najwcześniej 1 stycznia 2025”.

Powszechna korupcja istniejąca od lat była główną przeszkodą wejścia tego kraju do strefy euro — pisze Reuter. W ubiegłym tygodniu USA i Wielka Brytania objęły sankcjami 8 Bułgarów, w tym dwóch byłych ministrów, którym zarzucono korupcję. Minister Welkowa powiedziała, że podczas jej spotkań w ostatnim tygodniu z przedstawicielami strefy euro nie rozmawiano o tych sankcjach.

Czytaj więcej

Czy Bułgaria zdąży do strefy euro

Inflacja w Bułgarii liczona według jednolitej metodologii UE (HIPC) wyniosła w 2022 r. 14,3 proc., znalazła się na ósmym miejscu w Unii. Parlament w Sofii przed rozwiązaniem nie zdołał wprowadzić poprawek w ustawach o walce z praniem pieniędzy, w kodeksie ubezpieczeniowym i w ustawie o handlu, wymaganych do wejścia do strefy euro.

Rosica Welkowa stwierdziła, że brak wyraźnego terminu wejścia do strefy euro może mieć ujemny wpływ na ocenę wiarygodności kredytowej Bułgarii. Ale jej zdaniem kraj może nadal starać się wypełnić procedurę adopcyjną do połowy 2024 r., jeśli spełni kryteria. Główne partie polityczne w Bułgarii popierają wprowadzenie euro, ale zostały zaatakowane przez niektóre prorosyjskie odłamy i mają dość chłodne poparcie społeczeństwa, a ankiety z ubiegłego roku wskazują na malejące poparcie. Wielu ludzi obawia się podwyżek cen przy przejściu na euro, do czego doszło w Chorwacji.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Gospodarka
200 mln zł na informatyczny mózg skarbówki
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gospodarka
Zagraniczni inwestorzy wycofali z Rosji już 36 mld dolarów
Gospodarka
Lira bliska rekordu słabości po zwycięstwie Erdogana