"Wola rządu, by stopniowo zredukować relację długu do PKB (...) budzi zadowolenie, ale doprowadzenie do tego będzie wymagało w średniej perspektywie niższego deficytu niż obecny" – napisała organizacja w raporcie na temat Węgier. Dług publiczny wyniósł w zeszłym roku 75,3 proc. PKB.
OECD szacuje, że deficyt Węgier wyniesie w tym roku 1,9 proc., ale w przyszłym wzrośnie do 2,5 proc. W 2018 roku na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne.
Według OECD poziom wydatków publicznych Węgier jest zbyt wysoki w stosunku do wysokości przychodów kraju. Władze powinny m.in. „monitorować i ograniczać warunkowe zobowiązania publicznoprawne w sektorze energii elektrycznej".
Organizacja podkreśliła, że Węgry odnotowują od 2012 roku wysoki wzrost gospodarczy, poczyniły jednak mniejsze postępy w sferze podtrzymywania dalszego wzrostu; oczekuje się, że w tym roku spadnie on do 2,5 proc. z 2,9 proc. w 2015 roku, choć w przyszłym roku OECD prognozuje wzrost o 3 proc.
OECD zwróciła uwagę, że w miarę jak będą się kurczyć niewykorzystane zasoby w gospodarce, utrzymanie wzrostu będzie wymagać reform strukturalnych, by wzmocnić sektor biznesowy i podnieść kwalifikacje pracowników.