Reklama
Rozwiń

Potężny kryzys energetyczny na Kubie

Od sierpnia regularne „apagony” w Hawanie, odwołany karnawał pod koniec miesiąca. Kryzys energetyczny na wyspie trwajacy od rozpadu ZSRR dotarł do stolicy

Publikacja: 31.07.2022 16:52

Potężny kryzys energetyczny na Kubie

Foto: Adobestock

Dziennik „Tribuna de la Habana” poinformował po posiedzeniu władz miasta, że w stolicy zamieszkałej przez 11,2 mln ludzi będą wprowadzane w sierpniu przerwy w dostawie energii elektrycznej. Apagón trwający 4 lub więcej godzin będzie dotyczyć kolejno co trzy dni w godzinach południowego szczytu każdej z 6 dzielnic miasta. Według miejscowego działacza partii, Luisa Antonio Torresa „ma to być wyraz solidarności z resztą kraju, aby cierpiała mniej z powodu niepożądanych przerw w dostawach” — cytuje go Reuter.

On i inni uczestnicy tej narady podkreślili, że działają w ramach solidarności w rodakami a nie z konieczności, zapowiedzieli inne działania np. masowe urlopy w firmach państwowych, telepracę i zmniejszenie o 20 proc. przydziałów prądu energochłonnym firmom prywatnym.

Apagony (od apagar - gasić) na Kubie są starym problemem, zdarzały się w latach 70, nasiliły się po rozpadzie ZSRR w 1991 r., od 2 lat były regularnym zjawiskiem na terenie kraju, Hawana była wyjątkiem. Sytuacja zdecydowanie pogorszyła się w 2019 r. na skutek nowych sankcji amerykańskich, doszły pandemia i zanik turystyki i dewiz potrzebnych na import nośników energii.

Kubańczycy cierpią od ponad 2 lat na poważny brak żywności i leków, gospodarka zmalała w 2020 o 10,9 proc. w ubiegłym roku poprawiła się o zaledwie 1,3 proc. Życie bez prądu w tropikalnym klimacie zwiększyło jedynie frustrację, w lipcu 2021 doszło do historycznych demonstracji tysięcy mieszkańców prowincji, skandowano „Jesteśmy głodni! ”, Precz z dyktaturą! ”. Od października wyemigrowało do Stanów ponad 150 tys. wyspiarzy — podała AFP.

Jorge Pinon z Uniwersytetu Teksaskiego w Austin uważa, że apagony to nie wyraz solidarności ale konieczności, aby uniknąć załamania się całego systemu energetycznego. 20 krajowych elektrowni jest przestarzałe, 19 ma ponad 35 lat, nie są terminowo serwisowanie, bo brakuje części, ostatnio w dwóch doszło do pożarów. Kubańska energetyka opiera się w 95 procentach na paliwach kopalnych z importu, które zdrożały o 30 proc.

W związku z kryzysem energetycznym władze Hawany odwołały doroczny karnawał przewidziany w dniach 16-26 sierpnia.

Gospodarka
Była szefowa MSZ Hiszpanii: Wobec ceł Donalda Trumpa bądźmy twardzi
Gospodarka
Czy nadchodzi koniec gabinetu Pedro Sáncheza?
Gospodarka
Na co i ile wydała Warszawa w 2024 roku? Ile wyniosły dochody?
Gospodarka
Mniej biedy. Dzieci wciąż bardziej narażone na niedostatek niż seniorzy
Gospodarka
Dobre zbiory, a głodu coraz więcej. WTO: Cła obniżają bezpieczeństwo żywnościowe
Gospodarka
Władimir Putin utajnił wszystko: gospodarkę, naukę, politykę. Szykuje wielki pobór