Premier powiedział na konferencji, że polski rząd chce przeprowadzić „derusyfikację polskiej gospodarki”. Przyznał, że może to oznaczać podwyżki cen, ale rząd zamierza w maksymalny sposób złagodzić te podwyżki. Premier zapowiedział wypłatę 13 emerytury już za kilka tygodni oraz specjalne dopłaty dla rolników, którzy zostali dotknięci podwyżkami cen nawozów. - Czekają nas turbulencje gospodarcze, ale chcemy wyjść z nich silniejsi powiedział premier. I podkreślił, że nie ma takiej ceny, której Wspólnota nie powinna ponieść, by uniezależnić się od rosyjskich surowców.

— Polska głośno podnosi konieczność zbudowania planu dla całej Europy w celu uniezależnienia się od rosyjskiego gazu — powiedział Morawiecki.

Rolnicy dostaną rekompensaty za podwyżki nawozów na podstawie faktur – rząd uznał, że zrekompensuje podwyżki od 1 września 2021 roku. 500 złotych do każdego hektara użytków rolnych, a do łąk i pastwisk 250 zł, również do 50 hektarów – powiedział premier, zapewniając, że każdy rolnik dostanie rekompensaty. Rekompensaty będą wypłacane do 15 maja tego roku.

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi, poinformował, że pomoc na zakup nawozów będzie mogła być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o jej zgodności ze wspólnym rynkiem. Bez decyzji KE wypłata środków byłaby uznana za niedozwoloną pomoc finansową.

- Będziemy starali przeciwdziałać się inflacji, która jest jeszcze wyższa niż miesiąc, czy dwa miesiące temu. Ale prócz tego będziemy skupiać się na sprawach zadbania o miejsca pracy czy pomocy firmom, które działały na rynku rosyjskim — zapewnił szef rządu.

Tarcza antyputinowska zakłada m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd wierzy, iż Polska jest w stanie uniezależnić się od rosyjskiego gazu za dwa trzy lata. Premier przypomniał, że elementem tej strategii była budowa gazociągu bałtyckiego, gazociąg w Świnoujściu. Rząd przeznaczy też 3 mld zł na dokapitalizowanie spółki Gazsystem. Na pytanie o rezygnację z rosyjskiego węgla, szef rządu podkreślił, że "musimy się uniezależnić od rosyjskich surowców". Wezwał też Komisję Europejską do blokowania handlu z Rosją i Białorusią.

Minister Środowiska i Klimatu Anna Moskwa poinformowała na konferencji, że rząd zdecydował się przedłużyć do 2027 r. taryfowanie energii dla odbiorców indywidualnych, a także do taryfowania gazowego, włączyć wszystkich, którzy zostali objęci ustawą gazową ze stycznia 2022 r.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Minister Moskwa powiedziała, że od 1 stycznia kolejnego roku nie będzie już w Polsce rosyjskiego gazu. - Infrastruktura Baltic Pipe, słowacka, litewska, inwestycje, które konsekwentnie prowadziliśmy przez lata, pozwalają nam powiedzieć, że jesteśmy gotowi – zapewniła.