W osiem lat zarobki Polaków wzrosną o połowę, czyli realnie staną się o 2 tys. zł wyższe, a podstawą do poprawy jakości życia Polaków ma być silna gospodarka. – Nie wystarczy wygrać, Polska potrzebuje też nowej optymistycznej wizji – mówił lider partii Ryszard Petru na niedzielnej konwencji programowej.
Niższy PIT, CIT i VAT
W swoim programie Nowoczesna jako priorytetowe wymienia cztery kwestie – sprawne państwo, rozwój gospodarczy, wspólnotę wolności i nowoczesny patriotyzm. I proponuje wiele szczegółowych rozwiązań, które mają rozwiązać narosłe problemy w każdej dziedzinie życia.
W zakresie gospodarki przede wszystkim obiecuje obniżenie obciążeń podatkowych. W jej wizji stawki PIT powinny wynosić 16 i 26 proc. zamiast obecnych 18 i 32 proc.), a docelowo należałoby wprowadzić podatek liniowy z wysoką kwotą wolną. Niższe miałyby być stawki VAT – w okresie przejściowym 10 i 20 proc., a potem jedna stawka między 16 a 18 proc.
Z kolei podatek CIT ma wynosić 16 proc., podatek handlowy powinien być zniesiony, a młode firmy nie powinny płacić ZUS. To niejedyny ukłon Nowoczesnej w stronę przedsiębiorców. Partia kładzie silny nacisk na poprawę warunków prowadzenia działalności i wzmocnienie wolności gospodarczej. Jej zdaniem należy przywrócić zasadę: co nie jest zabronione, powinno być dozwolone. Do tego konieczne jest przygotowanie prostych i zrozumiałych przepisów w ramach nowej konstytucji podatkowej, odbiurokratyzowanie gospodarki oraz ograniczenie o połowę obowiązków administracyjnych. Przedsiębiorcy mają uzyskać ulgi na innowacje i działalność badawczo-rozwojową. – Trzeba ich wspomagać, a nie niszczyć. To od ich rozwoju zależy nasz dobrobyt – uważa Ryszard Petru.
Hamulec dla długu
Nowoczesna proponuje także częściowe zwolnienia młodych pracujących ze składek na ZUS i objęcie składkami rolników gospodarujących na 300 hektarach i więcej. Jej zdaniem wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien wynosić 67 lat, a program 500+ trzeba zracjonalizować. Wymyślone przez rząd PiS dodatki na dzieci powinny być traktowane jako dodatkowe świadczenia społeczne i przyznawane mniej zamożnym, ale pracującym rodzicom.