#RZECZoBIZNESIE: Piotr Dylak: Polski eksport uzależniony od Unii

Chiny to dla nas jest głównie szansa, bo ciągle eksportujemy tam niewiele. Nasz eksport to jest 10 proc. importu – mówi Piotr Dylak, dyrektor ds. finansowania handlu w BZ WBK.

Aktualizacja: 01.02.2017 12:46 Publikacja: 01.02.2017 12:02

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Dylak: Polski eksport uzależniony od Unii

Foto: tv.rp.pl

- Jestem bardzo zadowolony z tego, że idziemy w bardzo dobrym kierunku i wzrost gospodarczy w tym roku (...) nie tylko przekroczy 3 proc., ale będzie bardzo solidny i będzie oparty o inwestycje - powiedział wicepremier Morawiecki.

Czytaj więcej: Skok nad niską poprzeczką

Według wicepremiera Główny Urząd Statystyczny we wtorek opublikował bardzo dobre wyniki, zwłaszcza w kontekście całej Europy Środkowej. - Jestem bardzo zadowolony, bo jeszcze niedawno mówiłem o minicyklu koniunkturalnym; teraz się to sprawdza i jesteśmy na krzywej odbicia w górę - podkreślił. Morawiecki podkreślił, że mamy jeden z najlepszych wyników w Europie.

- Mocno idziemy do przodu, więc tutaj wzrost gospodarczy idzie w bardzo właściwym kierunku - dodał wicepremier.

Czytaj więcej: Hamowanie polskiego PKB

Jak wyjaśnił, po osłabieniu inwestycji w ubiegłym roku, już w czwartym kwartale 2016 r. nastąpił wzrost; pierwszy kwartał 2017 jest bardzo dobry, a wskaźnik PMI jest najlepszy od dwóch lat.

We wtorek we wstępnym szacunku GUS podał, że PKB w 2016 r. liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie o 2,8 proc., wobec wzrostu w wysokości 3,9 proc. w 2015 r.

Czytaj więcej: Groźne efekty "dobrej zmiany"

Wskaźnik PMI dla Polski w styczniu wzrósł do 54,8 pkt. z 54,3 pkt. w grudniu i wobec prognozy 54,1 pkt. - podał Markit, który bada koniunkturę.

Gość zauważył, że w artykułach prasowych widać powrót protekcjonizmu na świecie.

- Twarde dane również to częściowo potwierdzają. W zeszłym roku 20 największych gospodarek świata średnio 17 ograniczeń miesięcznie wprowadzały w handlu, eksporcie – mówił Dylak.

Przyznał, że jeżeli chodzi o Unię Europejską to my radzimy sobie dobrze. - Raczej polscy eksporterzy, aż tak bardzo na tym nie cierpią. 80 proc. naszego eksportu to jest UE – stwierdził.

- Popularnym i istotnym przykładem są Chiny, Daleki Wschód i eksport polskiego mięsa. Również Rosja, która wprowadziła istotne bariery, również dla polskich artykułów żywnościowych – dodał Dylak.

Ekspert zaznaczył, że Chiny to dla nas jest głównie szansa, bo ciągle eksportujemy tam niewiele. - Nasz eksport to jest 10 proc. importu. Jakakolwiek zmiana in plus, liberalizacja w Chinach będzie dla nas potencjałem wzrostu – mówił.

Gość tłumaczył, że mamy nadwyżkę eksportową, aczkolwiek tempo wzrostu naszego eksportu w 2016 r. nieco spadło. Przyznał, że światowy protekcjonizm może uderzyć w nasz eksport jeżeliby np. ograniczył potencjał do dywersyfikacji polskiego eksportu. - Głównym problemem, który mamy to jest duży udział Unii Europejskiej w eksporcie. Szansą byłoby wychodzenie na dalsze rynki, do Ameryki Łacińskiej czy do Chin – ocenił Dylak.

- Rozmawiając z eksporterami widzę dużą skłonność, żeby eksportować, szukać nowych rynków, nie bać się tych barier i sobie z nimi radzić – dodał. Wyjaśnił ,że eksporterów najbardziej ogranicza znalezienie kontrahenta i dotarcie do niego.

Gość tłumaczył, że eksport w zeszłym roku spowolnił, bo jesteśmy uzależnieni od tego, co się dzieje w UE, szczególnie w Niemczech. - Struktura wzrostu PKB wśród partnerów handlowych nie była korzystna dla polskiego eksportu. Ten wzrost się opierał na konsumpcji, a wolimy jeżeli opiera się na inwestycjach – mówił ekspert.

- W tym roku spodziewamy się wzrostu eksportu ok. 5 proc. Wrócilibyśmy do poziomu, który znamy z 2015 czy 2014 r.

Są obszary, których nie wykorzystujemy. Ameryka Łacińska jest takim obszarem, bo to ciągle 1-2 proc. naszego eksportu, a to są setki milionów konsumentów. Pewnie też Afryka i Stany Zjednoczone – podsumował.

Gospodarka
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka
„Zachodni biznes opuszczał Rosję we łzach”. Kto tak twierdzi?
Gospodarka
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa, a to nie wszystkie korzyści
Gospodarka
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski