To efekt umowy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) z Alior Bankiem, Citi Handlowym, Credit Agricole, Bankiem Pekao oraz Raiffeisen Polbankiem. W ten sposób BGK tworzy system instytucji finansowych ułatwiających przedsiębiorcom prowadzenie transakcji z zagranicznymi kontrahentami. BGK od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców na zagranicznych rynkach, a jego najnowszą inicjatywą jest właśnie Program Akredytyw Eksportowych czyli współpraca z bankami komercyjnymi, która znacząco ułatwi eksporterom realizowanie zamówień na rynkach o podwyższonym ryzyku. Banki, które podpisały umowę z BGK, będą mogły potwierdzać akredytywy eksportowe bezpośrednio swoim klientom, a BGK będzie przejmować od nich wynikające z akredytyw ryzyko banku zagranicznego.
Akredytywa eksportowa zobowiązuje bank importera do zapłaty określonej kwoty w zamian za dokumenty, które prezentuje w niej przedsiębiorca za pośrednictwem swojego banku. Jeżeli dokumenty są zgodne, to wypłata pieniędzy jest gwarantowana nawet jeżeli importer okaże się niewypłacalny lub odmówi zapłaty. Jednocześnie, banki współpracujące z BGK mogą oferować przedsiębiorcom więcej usług związanych z prowadzeniem działalności biznesowej za granicą.
Na razie BGK podpisał pięć umów z ww. bankami komercyjnymi, ale kolejne są uzgadniane.
- Otwieramy nowe pole współpracy z sektorem bankowym. Dotychczas banki komercyjne podchodziły raczej ostrożnie do transakcji z krajami o podwyższonym ryzyku. Dzięki zawartym umowom, dajemy bankom możliwość wspierania przedsiębiorców zarówno na rynkach bliskich, takich jak Rosja czy Białoruś, ale też dalekich, takich jak kraje Afryki. Ta inicjatywa wpisuje się również w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która ma za zadanie wspierać różnorodne kierunki eksportowe dla polskich firm, ze szczególnym uwzględnieniem takich rynków jak Indie, Wietnam, Turcja, Algieria czy Meksyk – mówi Wojciech Hann, członek zarządu BGK.
- To bardzo dobra wiadomość, że BGK otworzył nowe pole współpracy z bankami komercyjnymi aktywnymi w obszarze finansowania handlu. Program akredytyw eksportowych daje szansę na większe zaangażowanie sektora bankowego w dostarczanie finansowania eksportu, co jest moim zdaniem dziś niezwykle potrzebne – komentuje Piotr Stolarczyk, p.o. prezesa i wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Jak przypomina KUKE blisko współpracuje z BGK w ramach finansowania transakcji eksportowych. - Ponad rok temu zaprosiliśmy krajowy sektor bankowy do dialogu mającego na celu zwiększenie aktywności banków komercyjnych we wspieraniu polskich eksporterów. Akredytywy eksportowe rozpoczęte przez BGK to ważny kolejny krok w kierunku wzmocnienia systemu wsparcia finansowego eksportu – dodaje Stolarczyk.