Najsilniejsze od dwóch lat załamanie rosyjskiego rynku akcji, zaczęło uderzać w Fundusz Narodowego Dobrobytu (FND), który ponad jedną trzecią posiadanych pieniędzy zainwestował w aktywa rublowe.

Pod koniec grudnia wielkość FND, w którym od 2017 roku gromadzono dochody budżetowe z eksportu ropy, zmniejszyła się o 320,9 mld rubli, poinformowało we wtorek ministerstwo finansów Rosji. Łącznie za grudzień i 18 dni stycznia 2022 r. FND stracił 746 mld rubli na inwestycjach w szybko taniejące akcje spółek Skarbu Państwa.

Realne wydatki z funduszu, w tym na projekty infrastrukturalne, wyniosły zaledwie 0,3 mld rubli. Pieniądze te zostały przeznaczone na zakup wagonów do moskiewskiego metra i budowę lotniska w Saratowie.

Prawie cała strata NWF to wynik gwałtownego spadku akcji Sbierbanku, które zostały zakupione przez Bank Rosji w 2020 roku.

Czytaj więcej

Paniczna wyprzedaż rosyjskiego długu. Ukraińskie papiery też tracą

W wyniku sprzedaży giełdowej na tle doniesień o przerzuceniu armii rosyjskiej na granicę z Ukrainą koszt pakietu kontrolnego w największym banku państwowym Rosji spadł z 3,568 do 3,312 bln rubli. Kolejny miliard rubli budżet Rosji stracił na akcjach Aerofłotu, które państwo kupiło, by ratować narodowego przewoźnika w czasie pandemicznego kryzysu.

W efekcie fundusz, który pierwotnie pomyślany był jako mechanizm poprawy jakości życia Rosjan, potem jako stabilizujący system emerytalny, a ostatnio stał się poduszką bezpieczeństwa Kremla na czarną godzinę, zamienił się w beczkę bez dna, w które państwo przelewa setki miliardów rubli, ale nie można jej wypełnić.

Straty funduszu spowodowane załamaniem rynku prawie przekroczyły kwotę, jaką Kreml przeznaczył na jego uzupełnienie w tym samym okresie - 505 mld rubli w grudniu i 109,8 mld rubli od 14 stycznia.

Ile pieniędzy ma Rosja na czarną godzinę? Łączna wielkość NWF na początku 2022 roku wynosiła 13,565 bln rubli (180 mld dol.). Część płynna funduszu, czyli jeszcze niewydane pieniądze, umieszczone na rachunkach walutowych w Banku Rosji, to 8,433 bln rubli, czyli 113,25 mld dolarów.