Aktualizacja: 28.09.2021 12:41 Publikacja: 27.09.2021 21:00
Foto: PAP, Albert Zawada
1 października br. ruszy przełożona o rok światowa wystawa Expo 2020 w Dubaju. Jaki jest nasz pomysł na to trwające pół roku wydarzenie?
Nasza obecność na światowej wystawie ma przede wszystkim służyć promocji i rozwojowi polskiego biznesu na rynkach pozaeuropejskich.
Polska gospodarka rośnie wolniej od oczekiwań. Inflacja, choć pójdzie w górę, nie jest postrzegana jako problem. Znacznie poważniejsze zagrożenia to m.in. sytuacja zewnętrzna. To główne wnioski z najnowszych badań Europejskiego Kongresu Finansowego.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie kredytu w wysokości 20 mld dolarów. Zastawem są wpływy z rosyjskich, zamrożonych na Zachodzie aktywów. To z nich pożyczka wraz z odsetkami zostanie spłacona.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Polska jest na liście dziesięciu najważniejszych krajów, z którymi Emiraty chcą współpracować przez najbliższe 50 lat. Również dla Polski współpraca z ZEA staje się coraz ważniejsza.
Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju odwiedziło 1,5 mln osób. Plasuje to nasz kraj wśród dwudziestu najczęściej odwiedzanych pawilonów. Na Expo zaprezentowało się 2500 polskich firm. Po światowej wystawie w Emiratach czas na Expo w Japonii.
Polski pawilon zdobył drugą nagrodę w oficjalnym konkursie organizowanym dla wszystkich wystawców na Expo przez Biuro Wystaw Światowych, czyli organizację odpowiedzialną za nadzór wystaw światowych.
Odbywające się dziś w Dubaju Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze ma być przyczynkiem do mocniejszego zacieśnienia relacji gospodarczych z krajami afrykańskimi. To ostatni mocny akcent polskiego programu gospodarczego podczas trwania Expo 2020.
Polski pawilon zajął pierwsze miejsce w kategorii dużych pawilonów w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine. W kategorii bardzo dużych pawilonów wygrała Arabia Saudyjska, w średnich Szwajcaria, a w małych Vision Pavilion.
4 marca br. Pawilon Polski odwiedził milionowy gość – Aisha, pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W ostatnich tygodniach Pawilon Polski odwiedza codziennie kilkanaście tysięcy osób.
Nasze województwa na Expo w Dubaju postawiły na misje gospodarcze oraz organizację konferencji branżowych w Pawilonie Polski - mówi Adrian Malinowski, komisarz generalny sekcji polskiej na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju.
Pawilon Polski na Expo ma szansę być prawdziwym miejscem promocji dla polskich firm, a przez trzy miesiące odwiedziło go już ponad 500 tys. osób - mówi Adrian Malinowski, komisarz generalny sekcji polskiej na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas