– Dzięki digitalizacji naszej sieci dystrybucyjnej mamy możliwość zdalnego odczytu wszystkich parametrów i kontroli napięcia w czasie rzeczywistym. Pozwala to na bieżące otrzymywanie informacji o wszystkich usterkach i szybkie ich usuwanie – mówi Marek Kleszczewski, dyrektor Oddziału Usługi PKP Energetyka. – Chcemy jednak iść dalej: zapobiegać usterkom, jeszcze zanim nastąpią, czyli działać zgodnie z podejściem predictive maintenance – podkreśla.
Opinia: Ekologia ważnym elementem miast przyszłości
Regularny wzrost liczby ludzi żyjących w miastach na całym świecie niesie ze sobą wiele nowych wyzwań dla administracji i infrastruktury niezbędnej do obsługi rozwijających się ośrodków. Z tego względu miasta coraz częściej poszukują rozwiązań pozwalających na obniżanie kosztów utrzymania oraz na koordynację coraz większej ilości mediów, usług i systemów. Od takich narzędzi oczekuje się nie tylko tego, aby dostarczały użytecznych informacji mieszkańcom i zarządzającym, ale także tego, aby były ekologiczne. Ważne jest także to, jak miasto kształtuje otaczające je środowisko naturalne i czy umiejętnie wykorzystuje jego zasoby. W ocenie ekologicznego zaawansowania miasta liczą się też czynniki takie jak zarządzanie odpadami czy redukcja zanieczyszczeń, które w znacznej części generowane są w procesie szeroko rozumianej konsumpcji. Zatem zachowania mieszkańców są równie ważne i warto zachęcać ich do bardziej proekologicznej postawy.
W Mastercard chętnie pomagamy odpowiadać na te rosnące wyzwania. Współpracujemy z wieloma miastami zarówno w Polsce, jak i na świecie, m.in. nad usprawnieniem systemu zarządzania ruchem, alternatywnymi środkami transportu czy zarządzania odpadami. Uważamy też, że niezbędnym elementem dalszego rozwoju inteligentnych miast są płatności bezgotówkowe, które nie tylko są wygodniejsze i bezpieczniejsze dla konsumentów, ale są też rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż gotówka.
Świetnym przykładem przyjaznego dla środowiska miejsca, które może być inspiracją dla innych, jest osiedle Eva-Lanxmeer w Culemborg, w Holandii, integrujące różne aspekty ekologii miejskiej. Obejmuje ono 320 budynków mieszkalnych, 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej, szkoły, 2,5 ha miejskich gospodarstw rolnych i innych obiektów. W ramach tego obszaru w możliwie najwyższym stopniu wykorzystuje się zasoby wodne, w tym opady deszczu i oczyszczone ścieki. Zadbano także o ekologiczną gospodarkę energetyczną, zakładając stację biogazu. Osiedle jest też samowystarczalne żywieniowo, dzięki ekologicznym uprawom w sąsiedztwie. Mieszkańcy starają się też zredukować produkcję spalin poprzez ograniczenie wjazdu samochodom osobowym na osiedle, a w zamian za to korzystając z szeroko rozbudowanych tras rowerowych. Przestrzeń społeczna jest tam bezpieczna, estetyczna i bardziej zielona. Taki obrazek może wydawać się idylliczny i mało realny, ale takie przykłady pokazują, że życie w zgodzie z naturą jest jak najbardziej możliwe i miasta powinny dążyć w tym kierunku.
W większych miastach też można stosować nowoczesne rozwiązania w imię ekologii. W Pradze zainstalowano tzw. inteligentne kosze na śmieci do recyklingu. Są one podłączone do internetu, a dzięki wbudowanym czujnikom zapełnienia informują o konieczności ich opróżnienia. Dzięki temu można optymalnie rozplanować trasę pojazdów komunalnych, tak by zmniejszyć odległość podróży i zredukować tym samym emisję dwutlenku węgla. Co więcej, kontenery na odpady są zasilane bateriami, które są ładowane przez ogniwa fotowoltaiczne, wykorzystujące energię słoneczną. Tego typu rozwiązania, oparte na big data, mogą znacznie pomóc miastom w zarządzaniu poszczególnymi obszarami. Mastercard wspiera miejskie władze w lepszym korzystaniu z tych danych, które posiadają, m.in. poprzez platformę City Possible, mającą ułatwić wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. To nowy model partnerstw publiczno-prywatnych na rzecz urbanizacji. Budujemy globalną sieć miast, pomagamy zorganizować transfer wiedzy między nimi i stworzyć platformę do skalowania rozwiązań sprawdzonych już w innych aglomeracjach.