Reklama

Walka ze smogiem na szczeblu Unii

Redukcja zanieczyszczenia powietrza to kwestia nie tylko lokalna. Kampania EU Protects pokazuje, jak Unia Europejska przyczynia się do walki ze smogiem.

Publikacja: 12.07.2019 10:00

Problem smogu dotyczy większości dużych miast

Problem smogu dotyczy większości dużych miast

Foto: shutterstock

Smog to nie tylko zanieczyszczone powietrze, ale też obciążenie dla budżetu – oprócz kosztów zdrowotnych, generuje niemałe koszty finansowe. Jak podaje Deloitte, walka ze smogiem i jego skutkami kosztuje Polskę 111 mld zł rocznie, a Unię Europejską w latach 2018–2025 będzie kosztować 475 mld euro rocznie. Ale Unia aktywnie działa na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń powietrza. To jeden z obszarów działań administracji UE, który jest szalenie istotny, a jednocześnie niewiele osób zdaje sobie z niego sprawę.

Unijne inicjatywy

Kolejnym łatwo dostrzegalnym efektem członkostwa w UE jest bezproblemowe poruszanie się między państwami członkowskimi. Otwarte granice zapewniają swobodny przepływ ludzi, a wraz z nimi – wiedzy, doświadczeń i zdobyczy kultury. Korzysta na tym nie tylko turystyka, ale biznes w ogóle.

Kiedy jednak mamy pójść dalej w wymienianiu korzyści, jakie przynosi członkostwo w Unii, zaczyna się robić trudniej. Można zauważyć, że w powszechnym przekonaniu Unia to niewiele więcej niż dotacje, otwarte granice i skomplikowana sieć administracji. Takie przekonanie – choć powszechne – jest dalekie od prawdy, co starają się pokazać inicjatorzy kampanii EU Protects – Chronimy wspólnie.

Świat mierzy się obecnie z poważnymi zagrożeniami: od zmian klimatycznych, przez epidemie chorób, po terroryzm i zorganizowaną przestępczość. Choć Stary Kontynent może wydawać się bezpieczną wyspą na oceanie chaosu, te oraz inne zagrożenia są kwestiami, które dotyczą również Europejczyków. Działania, które podejmuje Komisja Europejska, mają na celu zmierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata, a jej obywatelom zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo.

O inicjatywach unijnych dotyczących kwestii związanych z bezpieczeństwem granic, zdrowiem, środowiskiem oraz społeczeństwem informuje właśnie wspomniana kampania Komisji Europejskiej EU Protects – Chronimy wspólnie.

Reklama
Reklama

Jej twórcy skupiają się między innymi na takich zagadnieniach, jak zabezpieczanie granic w UE, ochrona przed niebezpiecznymi chemikaliami, walka z ubóstwem, pomoc uchodźcom czy ochrona przyrody oraz poprawa jakości wody i powietrza.

Lokalni bohaterowie

Ta ostatnia kwestia powinna być obiektem zainteresowania szczególnie w Polsce, gdzie – zwłaszcza zimą – dopuszczalne normy jakości powietrza nierzadko są wielokrotnie przekroczone, a na portalach newsowych słowo „smog" występuje zdecydowanie za często.

Jedną z osób, które w UE aktywnie działają na rzecz poprawy jakości powietrza, jest Michał Zabłocki. To zarazem jeden z „lokalnych bohaterów", na których historie zwracają uwagę inicjatorzy akcji EU Protects, starając się pokazać, że Unia Europejska to nie bezosobowa administracja, ale (nie)zwyczajni ludzie, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców Europy.

Michał Zabłocki od 2017 roku pracuje w ClientEarth, międzynarodowej organizacji non profit, zajmującej się prawem ochrony środowiska. Przy wsparciu finansowym z grantu EU LIFE oraz Horizon 2020, ClientEarth pomaga walczyć z zanieczyszczeniami powietrza w Europie Środkowej i Wschodniej. Michał Zabłocki zaś koordynuje m.in. współpracę z organizacjami w Czechach, na Słowacji czy Bułgarii, podkreślając, jak ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa obywateli jest przestrzeganie unijnych norm jakości powietrza. Tego typu działania to właśnie jeden z „niewidocznych" aspektów funkcjonowania UE i jej wpływu na codzienne życie mieszkańców Europy.

Więcej o kampanii EU Protects – Chronimy wspólnie na: https://europa.eu/euprotects/poland_pl

- Materiał zrealizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce

Reklama
Reklama
Gospodarka
Jak zmieniła się gospodarka USA i świata po pół roku rządów Trumpa?
Gospodarka
Kryzys już tu jest. Wszystkie starzejące się ręce na pokład
Gospodarka
Szansa dla początkujących przedsiębiorców. Rusza bezpłatny program mentoringowy
Gospodarka
Na stole w Brukseli 88 miliardów euro dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Gospodarka
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Reklama
Reklama