Pozorna reforma walutowa w Wenezueli

Prezydent Wenezueli ogłosił reformę skomplikowanego systemu walutowego w kraju, ale bez szczegółów. Firmy zagraniczne nadal tracą, bez szans na poprawę

Publikacja: 25.01.2015 18:59

Pozorna reforma walutowa w Wenezueli

Foto: Bloomberg

Nicolas Maduro, 52-letni następca Hugo Chaveza w wystąpieniu w parlamencie w Caracas obarczył wrogów politycznych winą za fatalne wyniki gospodarcze — PKB zmalał o 2,8 proc., ceny wzrosły o 64 proc. — i ogłosił działania  mające poprawić sytuację gospodarczą.

Starannie unikając słowa dewaluacja i wszelkich szczegółów Maduro poinformował o zmodyfikowaniu istniejącego systemu kursów walutowych w ramach walki z czarnorynkowym kursem dolara. Utrzymał skomplikowany potrójny kurs wymiany. Dolary będą dostępne na zakup podstawowych artykułów spożywczych i leków po obecnym najmocniejszym kursie 6,3 boliwarów za dolara. Dwa pozostałe słabsze kursy ok. 12 i 50 boliwarów zostaną połączone. Powstanie też trzeci nowy kurs boliwara dla banknotów USA oferowanych przez prywatnych brokerów, mający konkurować z czarnorynkowym, który wynosi obecnie 177.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Gospodarka
PIE: Ukraina bardzo skorzysta na akcesji do UE. Polska też
Gospodarka
Piotr Bartkiewicz, Pekao: Polska gospodarka przeszła bardzo trudne stress testy
Gospodarka
Zmarł prof. Jan Czekaj, wybitny ekonomista, wieloletni autor „Rzeczpospolitej”
Gospodarka
Polska w roli regionalnego filaru stabilności
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Gospodarka
Korupcja kwitnie w Rosji. Wojna Putina ją tuczy