Poprzednio lepszy wynik (26,7 mld USD) odnotowano w kwietniu ubiegłego roku. W styczniu i lutym odnotowano z kolei spadek wartości zobowiązań.

Według najnowszych danych Rezerwy Federalnej ogólna wartość długów konsumenckich osiągnęła w marcu rekordową sumę 3,36 biliona dolarów. Zobowiązania w kategorii obejmującej karty kredytowe zwiększyły się o 4,4 miliarda dolarów do 889,4 mld dol., co było najpoważniejszym skokiem od lipca. W grupie produktów finansowych obejmujących pożyczki studenckie i samochodowe wartość długów zwiększyła się o 16,2 miliarda dol. do 2,47 biliona dol. Badania Fed nie obejmują rynku kredytów hipotecznych.

Opublikowane przez Fed liczby były generalnie wyższe od oczekiwań rynku. Wzrost wydatków konsumenckich interpretowany jest jako symptom zaufania w poprawę sytuacji gospodarczej. Działa tu mechanizm samospełniającej się przepowiedni – decyzje o poważniejszych zakupach napędzają wzrost gospodarki, która w 70 proc. uzależniona jest od popytu wewnętrznego. Ekonomiści przewidują, że po rachitycznym pierwszym kwartale, w którym PKB USA wzrósł o 0,2 proc. w skali rocznej, w kolejnym będzie już dużo lepiej (2-2,5 proc.). W drugiej połowie br. tempo wzrostu powinno już przekroczyć 3 proc.

Tomasz Deptuła (Nowy Jork)