Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 25.05.2021 16:48 Publikacja: 25.05.2021 16:10
Foto: Bloomberg
Narodowy Bank Węgier utrzymał swoją główną stopę procentową na poziomie 0,6 proc. a stopę depozytową na poziomie 0,75 proc. Takich decyzji spodziewał się rynek. Inwestorzy oczekiwali jednak też, że w komunikacie z wtorkowego posiedzenia węgierskiego banku centralnego pojawi się zapowiedź podwyżki stóp, do której mogłoby dojść już w czerwcu. Bank centralny ich nie zawiódł, ogłaszając, że jest gotowy na zacieśnianie polityki pieniężnej.
"Ryzyko inflacyjne stało się silniejsze w związku ze wzrostem cen surowców, kosztów logistycznych oraz z czynnikami krajowymi związanymi z otwieraniem gospodarki" - mówi komunikat Narodowego Banku Węgier. Inflacja konsumencka na Węgrzech wyniosła w kwietniu aż 5,1 proc. r./r., po tym jak w marcu sięgnęła 3,7 proc. Barnabas Virag, wiceprezes węgierskiego banku centralnego, zapowiedział już w zeszłym tygodniu, że wysoka inflacja jest czynnikiem, który może skłonić Narodowy Bank Węgier do podwyższenia głównej stopy procentowej już w czerwcu. Komunikat z wtorkowego posiedzenia wskazuje, że kluczowy dla ostatecznej decyzji może być raport o inflacji, który zostanie opublikowany w czerwcu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Jeśli niemiecki rząd nie wywiąże się z umowy, jeśli gospodarka pod presją ceł nie obroni się, to ludzie zwrócą s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas