Wypracowanie porozumienia pomiędzy Atenami a pożyczkodawcami, rozwiązało problem finansów publicznych Grecji, ale nie zwykłych obywateli. Jak wskazuje Athens-Macedonian News Agency, kolejka szukających pomocy Greków z dnia na dzień robi się coraz dłuższa i nie mówimy tutaj o chwilowych problemach z płynnością finansową, ale z zaspokojeniem codziennych potrzeb, takich jak wyżywienie.

Wsparcie dla nich kierowane jest z utworzonego w 2014 r. Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, a na miejscu koordynowane jest przez Narodowy Instytut Pracy i Zasobów Ludzkich pod egidą greckiego Ministerstwa Pracy. Podstawowym programem pomocowym jest wsparcie żywnościowe i to właśnie dofinansowania do wyżywienia cieszą się w Grecji największym popytem. Z informacji Athens-Macedonian News Agency wynika, że od połowy czerwca instytucje publiczne odebrały łącznie 130 742 nowych podań z wnioskiem o pomoc dla łącznie 280 tys. osób.

Zainteresowanie programem jest tak duże, że zdecydowano o wydłużeniu terminów składania wniosków do 26 sierpnia.

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym to instytucja, której zadaniem jest dostarczanie materialnej pomocy potrzebującym w krajach Unii Europejskiej.