Klimatyczny dylemat Polski

Realizacja przez UE polityki klimatycznej może podnieść ceny energii i doprowadzić do spadku rentowności kluczowych branż przemysłowych.

Publikacja: 27.08.2015 21:00

Uczestnicy debaty dyskutowali o wpływie decyzji UE dotyczących ochrony klimatu na przyszłość i rozwó

Uczestnicy debaty dyskutowali o wpływie decyzji UE dotyczących ochrony klimatu na przyszłość i rozwój ekonomiczny kraju.

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Dla polskiej gospodarki może to być dotkliwy cios – uważają eksperci uczestniczący w debacie „Unijny pakiet energetyczno-klimatyczny 2030 a konkurencyjność polskiej gospodarki", która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej".

Ekspert Krajowej Izby Gospodarczej Herbert Gabryś przedstawił w czasie dyskusji wyniki analiz, które wskazują, że przy wdrożeniu pakietu znacząco może spaść rentowność sektorów, zwłaszcza koksowniczego, chemicznego, cementowego, drzewnego i rafineryjnego. – Problemy utraty rentowności przemysłu odbiją się na kondycji całej gospodarki, a w konsekwencji negatywnie wpłyną na budżet państwa i społeczeństwo. Przemysł ucieknie poza granice UE, tam gdzie energia jest tańsza – dodał.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Gospodarka
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama