Działania Komisji Nadzoru Finansowego doprowadziły bowiem do sytuacji, w której brokerzy albo dodają tę usługę do swojej oferty, albo zaczynają ją coraz mocniej promować.
Ustawa o obrocie mówi wprost, że to właśnie na podstawie umowy o doradztwo inwestycyjne firma zobowiązuje się do przygotowywania i przekazywania rekomendacji dotyczących tego, co klient ma kupić lub sprzedać. Takiej usługi nie można natomiast świadczyć na podstawie zwykłej umowy o świadczenie usług brokerskich.
Doradztwo inwestycyjne jest więc specyficznym rodzajem usługi oferowanej przez firmy inwestycyjne. Samo podpisanie umowy wiąże się z kilkoma czynnościami, które klienci muszą bądź też powinni wykonać.
Różne rodzaje usługi
Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że usługa doradztwa często jest odpłatna. Firmy inwestycyjne zazwyczaj też określają progi wejścia. Inwestor musi dysponować określoną kwotą pieniędzy, aby móc z niej skorzystać. Dodatkowo, w zależności od kwoty przeznaczonej na inwestycje, dostępne są różne rodzaje usługi. Przy mniejszych kwotach możemy zazwyczaj skorzystać z tzw. modeli portfelowych, których skład jest rekomendowany szerokiej grupie klientów. Osoby inwestujące większe kwoty mogą z kolei liczyć na doradztwo indywidualne. Na tym jednak nie koniec.
1,508 mln kont inwestycyjnych było otwartych na koniec września, wynika z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych