Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 20.05.2015 17:51 Publikacja: 20.05.2015 17:51
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Okazało się, że sprzedaż detaliczna w Polsce była w kwietniu o 1,5 procent niższa niż w tym samym miesiącu rok temu, podczas gdy oczekiwania rynkowe wskazywały na jej wzrost o ponad 1 proc. Z kolei produkcja przemysłowa w ubiegłym miesiącu była w układzie rok do roku wyższa o 2,3 procent, a prognozy mówiły o wzroście o 6 proc. Kiepskie dane nie zachęciły inwestorów do kupowania akcji, dlatego WIG20 nie zdołał ani odrobić wtorkowych strat, ani wyjść chociażby na symboliczny plus. Niemoc indeksu największych spółek eksperci tłumaczą faktem, że po ostatniej wyprzedaży obligacji zarządzający funduszami ostrożniej podchodzą do ryzykownych aktywów i zwiększają wartość pozycji gotówkowych. Efekt jest taki, że od końca kwietnia WIG20 nie może pokonać 2550 pkt i usilnie próbuje utrzymać się powyżej 2500 pkt. Ten ostatni poziom był podczas środowej sesji testowany. Analitycy obawiają się, że jeśli kurs indeks spadnie poniżej 2500 pkt, to zniżka może sięgnąć nawet 2405 pkt. Tam znajduje się otwarta, tygodniowa luka hossy, która zdaniem Piotra Neidka z DM mBanku, „lubi przyciągać" do siebie WIG20, co wielokrotnie zdarzało się w przeszłości. Jeśli natomiast dojdzie teraz do fali wzrostowej i przebicia górnej granicy konsolidacji (2550 pkt), będzie to sygnał kontynuacji trendu wzrostowego, który trwa od początku stycznia.
Krajowy rynek akcji znów osuwa się pod własnym ciężarem. Za oceanem rekord Nasdaqa, ale rośnie ryzyko korekty.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Z funkcją członka zarządu wiążą się nie tylko przywileje, ale przede wszystkim obowiązki i ... odpowiedzialność, o czym często się zapomina.
W praktyce gospodarczej nierzadko dochodzi do łączenia się spółek przez przejęcie. W takiej sytuacji spółka przejmowana zostaje rozwiązana, a jej majątek przenoszony jest na spółkę przejmującą. Czy umowa leasingu zawarta przez spółkę przejmowaną zachowuje ciągłość?
Jeśli rząd weźmie Polsat i TVN pod prawną ochronę, próby ich wrogiego przejęcia byłyby znacznie utrudnione. I to mimo wątpliwości prawnych wokół tego, czy telewizję można tak chronić.
Firma przedsiębiorcy powinna odróżniać się od firmy innego podmiotu. Naruszenie prawa do firmy osoby trzeciej wiąże się z poważnymi konsekwencjami, zarówno dla sprawcy, jak i dla poszkodowanego, który może dochodzić swoich praw na różnych płaszczyznach.
Członkowie zarządów spółek pełnią odpowiedzialną funkcję w strukturze spółki. W swojej działalności są zobowiązani do dochowania szczególnego stopnia staranności, wynikającego z zawodowego charakteru ich działalności oraz lojalnego działania wobec spółki. Brak przezorności w wykonywaniu funkcji może prowadzić do ich odpowiedzialności wobec spółki.
Programy motywacyjne (opcyjnie) w startupach stanowią świetne narzędzie dla zatrzymania kluczowych pracowników (i nie tylko) w spółce. Są one jednak także potencjalnym źródłem wielu problemów, jakie wyniknąć mogą z nabycia przez beneficjentów udziałów (akcji) w spółce.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas