Program realizowany jest przez GPW we współpracy z marszałkami województw, Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych, bankiem PKO BP, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi oraz PwC.

Obejmuje 16 spotkań w największych polskich miastach. Pierwsze zaplanowano na 27 maja w Gdańsku. Dzień później odbędzie się spotkanie w Bydgoszczy. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Skarbu Państwa i Pracodawcy RP. Patronem medialnym jest Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet". – „Kapitał dla rozwoju" to jeden z naszych kluczowych projektów mający na celu zwiększenie aktywności na rynku IPO akcji oraz na rynku obligacji – mówi Paweł Tamborski, prezes warszawskiej giełdy. Plan pracy jest napięty. Zarząd GPW wspólnie z partnerami zamierza się spotkać z firmami i samorządami, które są zainteresowanie pozyskaniem finansowania na rozwój swojej działalności.

– Będziemy rozmawiać o możliwościach sfinansowania ich rozwoju pieniędzmi z rynku kapitałowego. Ale nie tylko. Uczestnikom spotkań pokażemy przykłady spółek i przedsiębiorców, którzy z sukcesem przetarli giełdowy szlak i sfinansowali swoje plany inwestycyjne dzięki kapitałowi z warszawskiego parkietu – mówi Grzegorz Zawada, wiceprezes GPW. Jak dodaje, giełda chce przede wszystkim dotrzeć do firm i samorządów, które do tej pory nie rozważały pojawienia się na warszawskim parkiecie. – Poszukujemy przedsiębiorstw z potencjałem. Przedstawimy im zalety obecności na giełdzie, tj. wzrost wiarygodności, transparentności, prestiżu oraz rozpoznawalności firmy. Setki firm zyskało dzięki wejściu na giełdę, jednak na rynku wciąż jest wiele spółek, które do tej pory nie wybrały się jeszcze na parkiet – dodaje Zawada. Jak tłumaczy, każde spotkanie będzie przebiegać w podobnej formule. – Będzie czas na prezentacje o rynku kapitałowym jako narzędziu finansowania rozwoju firm i samorządów oraz o nowej perspektywie unijnej, a także na dyskusję o skutecznym zagospodarowaniu pieniędzy unijnych – wyjaśnia. GPW liczy, że pierwsze efekty programu w postaci nowych emitentów będą widoczne w najbliższej przyszłości.

Cykl spotkań ma się zakończyć w listopadzie 2015 r. Na bieżąco śledzić i opisywać je będzie Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet".

więcej w „Gazecie Giełdy Parkiet"