Wyprzedaż na zakończenie tygodnia

Piątkowy handel na warszawskim parkiecie nie ułożył się po myśli posiadaczy akcji. Dla rynków największe znaczenie miała czwartkowa decyzja FED. Pogorszenie perspektyw globalnej gospodarki przesądziło o odsunięciu w czasie pierwszej od lat podwyżki stóp procentowych.

Publikacja: 18.09.2015 17:48

Wyprzedaż na zakończenie tygodnia

Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Decyzja Amerykanów była do przewidzenia, wielu inwestorów obstawiało taki scenariusz. Liczono się jednak z tym, że pojawią się sygnały zapowiadające taką podwyżkę w niedalekiej przyszłości. Tymczasem nic takiego nie miało miejsca, co zostało negatywnie odebrane przez inwestorów. Nasuwa się więc mało optymistyczny wniosek, że niedawne wydarzenia w Chinach zmieniły postrzeganie banku centralnego , jeśli chodzi o perspektywy wzrostu światowej gospodarki.

Początek sesji w Warszawie nie zapowiadał jednak silnej wyprzedaży. Sprzedający uaktywnili się dopiero w drugiej części handlu. Impuls do pozbywanie się akcji dały oczywiście największe parkiety oraz rynki surowcowe, które powróciły do mocnych spadków. W rezultacie WIG20 zakończył tydzień 1,4 proc. spadkiem. Wyprzedaż największe straty poczyniła w segmencie największym spółek. W tym gronie przecenie oparły się jedynie walory LPP, PKN Orlen i Asseco Poland. Pozostali potentaci zakończyli notowania pod kreską. Uwagę zwraca ponad 3,6-proc. przecena walorów KGHM, którym ciążyły mocno taniejąca miedź. Podaż, choć w nieco mniejszej skali, uaktywniła się także na walorach największy banków i spółek energetycznych.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Giełda
WIG20 rysuje drugą czarną świecę
Giełda
Niejednoznaczne sygnały z rynku IPO
Giełda
Rajd i nowe rekordy krajowych indeksów zakończone realizacją zysków
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna