Czas sowitych dywidend w spółkach z GPW

W tym roku akcjonariusze firm z GPW będą mogli się obłowić. Najbliższe dni będą kluczowe w kilkunastu spółkach, które planują podzielić się zyskiem.

Publikacja: 24.06.2024 04:30

Czas sowitych dywidend w spółkach z GPW

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Sezon dywidendowy na warszawskiej giełdzie nabiera rozpędu. W ostatnim tygodniu czerwca przypada dzień prawa do dywidendy aż w kilkunastu spółkach. W kilku przypadkach wypłaty zapowiadają się bardzo atrakcyjnie.

Spółki z gestem

Powody do zadowolenia mogą mieć w tym roku posiadacze akcji Orange Polska. Po pięciu latach dywidendowej posuchy telekom w 2022 roku powrócił do dzielenia się zyskiem, a dodatkowo kwota przeznaczana na dywidendę z roku na rok rośnie. W tym roku akcjonariusze mogą się spodziewać wypłaty 48 gr na akcję wobec 35 gr wypłaconych przed rokiem i 25 groszy przed dwoma laty, co jest wynikiem m.in. poprawy sytuacji finansowej firmy. W odniesieniu do piątkowego kursu stopa dywidendy, która trafi do akcjonariuszy Orange Polska jest bliska 6 proc. Prawo do niej można nabyć w środę, 26 czerwca, a na rachunki powinna trafić 10 lipca.

Swoich akcjonariuszy nie zawiódł Citi Handlowy, który w ostatnich latach przyzwyczaił wszystkich do sowitych wypłat z zysku (tylko w 2020 r. nie wypłacił dywidendy, podobnie jak wszystkie pozostałe banki), oferując jedną z najwyższych stóp dywidendy w sektorze. Co więcej, w ostatnich latach nie tylko regularnie dzielił się zyskiem, ale z roku na rok kwota wypłat była zwiększana. W tym roku trend ten zostanie podtrzymany, ponieważ bank zamierza przeznaczyć na dywidendę ok. 1,45 mld zł z ubiegłorocznego zysku, co oznacza wypłatę ok. 11,15 zł na akcję i stopę dywidendy ok. 10,3 proc. Dzień prawa do dywidendy przypada w czwartek 27 czerwca, a jej wypłata nastąpi 4 lipca.

O swoich akcjonariuszach nie zapomniał także KGHM, choć do podziału między udziałowców trafi tylko ok. 300 mln zł, co oznacza kwotę 1,5 zł na akcję. Przy obecnym kursie daje to wskaźnik wypłaty w okolicach 1 proc. Warto jednak zauważyć, że miedziowy potentat 2023 rok zakończył pod kreską, dlatego wypłata będzie pochodziła z kapitału zapasowego. Wypłacając dywidendę już po raz czwarty z rzędu, KGHM najwyraźniej za wszelką cenę chce utrzymać status spółki dywidendowej. Warto tylko pamiętać, że dzień prawa do dywidendy przypada w najbliższy piątek, 28 czerwca, z kolei jej wypłata jest ustalona na 16 lipca.

Na liście spółek, które zaoferują atrakcyjne dywidendy, znajdą się też zapewne Dom Development, Newag czy Rainbow Tours.

Udany sezon 2024

Porównując ten sezon z poprzednim rokiem, wnioski są optymistycznie. O ile liczba firm dzielących się zyskami jest podobna do tej sprzed roku, wyraźną różnicę widać na poziomie nominalnych wypłat z zysku. Wśród najhojniejszych spółek najliczniejszą reprezentację mają branża finansowa, deweloperzy, a także spółki budowlane i przemysłowe. – Obecny sezon dywidendowy można uznać za udany przynajmniej w przypadku części branż i sektorów. Powody do zadowolenia mają akcjonariusze banków, które po niezłym 2023 r. oraz odpowiednich zgodach KNF wypłaciły niewidziane od lat poziomy dywidendy, bądź zrobiły to po raz pierwszy jak w przypadku Alior Banku. Należy mieć też na uwadze, że generalnie podmioty z sektora finansowego hojnie dzielą się zyskiem, co potwierdza również XTB, PZU czy Kruk. Z kolejnego udanego roku pod względem dywidend mogą cieszyć się posiadacze akcji firm deweloperskich, dla których stopa dywidendy nierzadko oscylowała wokół 10 proc. – zauważa Mateusz Namysł, zarządzający portfelami w BM Santander Bank Polska. Jednocześnie dodaje, że nie brakowało firm, których akcjonariusze w tym roku musieli poskromić swoje apetyty. – W porównaniu z poprzednim rokiem niezbyt uradowani mogą być za to akcjonariusze związani z sektorem paliwowym czy metalowym z chlubnym wyjątkiem w postaci Grupy Kęty, która od lat sowicie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Niższe marże na sprzedaży paliw czy spadki cen stali zmniejszyły możliwość wysokich wypłat dla akcjonariuszy – wyjaśnia ekspert.

Sezon dywidendowy na warszawskiej giełdzie nabiera rozpędu. W ostatnim tygodniu czerwca przypada dzień prawa do dywidendy aż w kilkunastu spółkach. W kilku przypadkach wypłaty zapowiadają się bardzo atrakcyjnie.

Spółki z gestem

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
WIG20 w ogonie Europy. Kluczowe wsparcie coraz bliżej
Giełda
Rynki reagują na rezygnację Bidena z kandydowania. Koniec handlu Trumpa?
Giełda
GPW odporna na awarię w systemie Microsoftu. Giełda w Londynie nie
Giełda
Szef Asseco, Adam Góral o wezwaniu na Comarch: To dobra wiadomość
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Giełda
Na GPW na razie bez odbicia po wczorajszym pogromie byków