Wyprzedaż na rynkach. GPW na czerwono

Na czerwono dzień zakończyły indeksy w USA i Azji. Nic więc dziwnego, że również otwarcie handlu na GPW odbywa się pod dyktando niedźwiedzi. Spadki widać również na rynku ropy czy kryptowalut.

Publikacja: 21.01.2022 09:22

Wyprzedaż na rynkach. GPW na czerwono

Foto: Bloomberg

Wczoraj główny indeks warszawskiej giełdy po raz kolejny zakończył dzień na minusie. Nastroje na rynkach w piątek wskazują, że również dzisiejsza sesja może być po myśli sprzedających. Na początku handlu WIG20 spada o 0,9 proc., do 2288 pkt.

Zyskują jedynie walory dwóch spółek: Dino i Orange. Ich notowania rosną odpowiednio o 1,5 proc. i 0,4 proc. Z kolei najmocniej traci CCC, wczorajszy wicelider spadków. Notowania obuwniczej spółki spadają o 3,4 proc. mWIG40 traci 1 proc., a sWIG80 jest 0,4 proc., na minusie.

Podczas czwartkowej sesji na Wall Street nastroje inwestorów zmieniły się z byczych na niedźwiedzie. W trakcie dnia Nasdaq rósł nawet o ponad 2 proc., a S&P 500 zyskiwał 1,5 proc. Jednak pod koniec handlu podaż zaczęła mocno dociskać i Nasdaq oraz S&P 500 spadły odpowiednio o 1,3 proc. i 1,1 proc.

Notowania Netflixa w handlu posesyjnym tąpnęły. Spółka poinformowała, że w IV kwartale odnotowała 8,28 mln nowych subskrybentów, w porównaniu z 8,5 mln w analogicznym okresie rok wcześniej. Netflix poinformował, że spodziewa się dodać 2,5 mln abonentów w I kwartale 2022 r., znacznie poniżej 3,98 mln z I kwartału 2020 r. i poniżej prognoz analityków, którzy liczyli na 6,93 mln.

Netflix powiedział, że zwiększona konkurencja ze strony innych firm była jedną z przyczyn spowolnienia tempa wzrostu, chociaż w przeszłości firma twierdziła, że Apple i Disney nie będą miały istotnego wpływu na jego działalność.

Również na azjatyckich rynkach dominował kolor czerwony. Japoński Nikkei spadł o 0,9 proc. Tyle samo tracił pod koniec handlu chiński Shanghai Composite.

Ceny ropy spadły po tym, jak w środę osiągnęły najwyższy poziom od 2014 r. Notowania Brent i WTI spadają dziś o ponad 1 proc. Baryłka Brent wyceniana jest na 87,4 USD, a WTI 84,4 USD.

- Zwyżki ropy naftowej odpuściły, po skromnym wzroście zapasów ropy w USA - napisali analitycy ANZ Research.

Wyprzedaż trwa również na rynku kryptowalut. Notowania bitcoina spadają o ponad 5 proc., schodząc poniżej 40 tys. USD. Z kolei cena ethereum zeszła poniżej 2900 USD, a stopa zwrotu od początku roku wynosi -20 proc.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Giełda
Zwycięstwo sprzedających
Giełda
Podatkowe kłody pod nogi właścicieli obligacji
Giełda
W Warszawie handel na pół gwizdka
Giełda
Udany finisz zmiennego tygodnia
Giełda
GPW chce być bardziej niezależna od koniunktury