Tegoroczny dywidendowy sezon zapowiada się lepiej od ubiegłorocznego. Statystyki w ujęciu wartościowym podbijają największe spółki wchodzące w skład WIG20. One w zeszłym roku wypłaciły akcjonariuszom łączną kwotę przekraczającą 9 mld zł. Ile wyniesie w tym roku? Jeśli uwzględnimy politykę dywidendową poszczególnych spółek i prognozy analityków, to otrzymamy łączną kwotę przekraczającą 13 mld zł. Czyli o ponad 40 proc. wyższą od zeszłorocznej.

Zyskami powinna podzielić się większość firm z WIG20. Niektóre zdaniem analityków utrzymają dywidendy na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. W tej grupie jest PKN Orlen, który w 2021 r. wypłacił prawie 1,5 mld zł, czyli 3,5 zł na akcję. Podobną do ubiegłorocznej (rekordowej) dywidendę zdaniem analityków wypłaci też Asseco Poland. W niektórych spółkach z WIG20 dywidenda stoi jednak pod znakiem zapytania, na przykład w CD Projekcie. Natomiast eksperci zgodnie zakładają, że na wypłatę – i to znacząco wyższą niż w 2021 r. – liczyć mogą akcjonariusze KGHM. Średnia prognozowana dywidenda przypadająca na akcję koncernu wynosi 7,5 zł, co oznacza łącznie kwotę 1,5 mld zł. Pięciokrotnie wyższą od zeszłorocznej.

Eksperci zgodnie twierdzą też, że w 2022 r. solidne dywidendy powinny popłynąć do akcjonariuszy spółek z sektora finansowego. – Moim zdaniem PKO BP i Pekao to pewniaki – mówi Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM. Wtóruje mu Marta Czajkowska-Bałdyga, ekspertka Ipopemy Securities.

– Na podstawie rekomendacji KNF szacujemy, że banki będą w stanie wypłacić dywidendy za 2021 r. Oczywiście jest jeszcze kilka niewiadomych – zastrzega ekspertka. Na razie zakłada, że Bank Handlowy powinien być w stanie wypłacić 100 proc. zysku, czyli około 4,92 zł na akcję, Pekao – 75 proc., czyli około 6,14 zł na walor, a PKO BP – 50 proc., czyli około 1,83 zł na papier. Ipopema zakłada również, że zyskiem w tym roku podzieli się PZU. Może wypłacić około 2,89 zł na akcję. Z kolei banki, które nie wypłacą dywidendy, to przede wszystkim mBank, Bank Millennium, BNP Paribas Polska oraz Alior Bank.

Wysokie dywidendy w tym roku powinny wypłacić też spółki przemysłowe i deweloperzy. Również w nowych technologiach nie zabraknie hojnych płatników.

– Zakładam, że solidną stopę dywidendy zaoferują Asseco Business Solutions (około 5 proc.) i Asseco Poland (4 proc.). W przypadku Cyfrowego Polsatu i Orange Polska oczekujemy około 3 proc. – mówi Dominik Niszcz, ekspert Trigon.

Mimo pandemicznych zawirowań nawet 2020 r. był dla wielu firm udany, co przełożyło się na udany dywidendowy sezon w zeszłym roku. Szczególnie hojne (pod względem stóp dywidend) były spółki średnie i mniejsze.

– W 2022 r. te spółki, które systematycznie wypłacają dywidendy, zapewne znów to zrobią. Nie ma na horyzoncie zdarzeń, które mogłyby wstrzymać ten proces. Osobnym pytaniem natomiast pozostaje wysokość dywidend – uważa Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP. Dodaje, że dla wielu firm 2021 r. był bardzo dobry, ale perspektywy na 2022 r. są już słabsze. Może być więc tak, że w obliczu wysokiego wzrostu kosztów i presji na marże skłonność części firm do wypłaty bardzo wysokich dywidend będzie mniejsza.