WIG obniżył się o 0,37 proc., a WIG20 spadł o 0,53 proc. Od początku stycznia ten ostatni indeks stracił już ponad 2 proc. Wczoraj zakończył dzień prawie 0,3-proc. zniżką do 2566,6 pkt. WIG stracił 0,13 proc., a indeks średnich spółek mWIG40 oraz indeks maluchów sWIG80 były lekko nad kreską. Inwestorzy w Europie nie dostali wczoraj mocnego wsparcia z USA. Zachowanie się tamtejszych indeksów w pierwszych godzinach sesji potwierdziło dużą niepewność, panującą na rynkach. Na otwarciu sesji Dow Jones spadł o 0,01 proc., Nasdaq poszedł w górę o 0,04 proc., natomiast S&P 500 spadł o 0,07 proc. Jednak potem kupujący przejęli inicjatywę i na zamknięciu Dow Jones wzrósł o 0,46 proc., Nasdaq zyskał 0,27 proc., a S&P 500 poszedł w górę o 0,44 proc. Trwa sezon publikacji raportów kwartalnych. Wczorajsze publikacje za oceanem w większości były pozytywne i wsparły ruchy indeksów na północ. Dziś przed sesją swoje wyniki opublikują tacy giganci jak m.in. McDonald's oraz United Tech.

Z kolei na rodzimym rynku kiepskie wyniki pokazała dziś rano grupa PKN Orlen. Miała w IV kwartale 2012 r. 276,5 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 618,7 mln zł zysku netto rok wcześniej. Ale strata operacyjna wyniosła w IV kwartale 2012 r. 738,3 mln zł podczas gdy rok wcześniej było to aż minus 1,06 mld zł.

Kolejna ważna informacja dotyczy PKO BP. Jak donosi Reuters, Ministerstwo Skarbu planuje sprzedać pakiet 11,75 proc. udziałów w tej spółce. Pakiet jest warty ok. 5,2 mld zł. Aktualnie Skarb Państwa kontroluje bezpośrednio 33,39 proc. akcji banku, a razem z BGK ponad 43 proc.

Wczorajsze dane makro rozczarowały. Gorzej od prognoz wypadła m.in. sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. Mocno zaniepokoić mógł też  styczniowy odczyt indeksu aktywności produkcyjnej Fed z Richmond  - wyniósł minus 12 punktów, tymczasem  prognozy zakładały 4 pkt na plusie. Z drugiej jednak strony wyższy od prognoz okazał się indeks instytutu ZEW ( który obrazuje nastroje co do koniunktury gospodarczej w Niemczech). W styczniu wartość wskaźnika sięgnęła 31,5, wobec oczekiwań analityków na poziomie 12.

Dziś kalendarz publikacji danych makro jest stosunkowo ubogi. Przed południem poznamy listopadową stopę bezrobocia w Wielkiej Brytanii oraz grudniowe dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Po południu (godz. 13) na rynki napłyną z kolei dane zza oceanu o wnioskach o kredyt hipoteczny. Z kalendarium ze spółek z GPW  - dziś NWZA  firmy B3System  w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej.  Dzisiaj również jest dzień ustalenia prawa poboru akcji serii E w spółce restauracyjnej Mex.