W środę kluczowe giełdy Starego Kontynentu przez cały dzień solidarnie traciły. Czerwony kolor dominował też od początku dnia na parkiecie w Warszawie. WIG20 przejściowo tracił nawet 2,1 proc., a WIG spadał maksymalnie o 2?proc. W ostatnich dwóch godzinach handlu wskaźniki nieco odbiły. I tak nie udało się jednak obronić poziomów z wtorku. Indeks największych spółek spadł o 1,2 proc., a szeroki rynek stracił 1,4?proc. Słabe nastroje na giełdach wynikają przede wszystkim z przeceny na rynku surowców oraz zbliżającym się terminem referendum w sprawie przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej.

W gronie największych spółek z warszawskiej giełdy najmocniej potaniały akcje ukraińskiego Kernela Holding (kurs spadł o 7,2 proc.). Za skalę przeceny na naszym rynku odpowiadają jednak przede wszystkim KGHM i PZU, których kursy spadły przy najwyższych obrotach odpowiednio o 1,5 proc. i 2,6?proc. Dzień na plusie udało się zakończyć jedynie Orlenowi, którego akcje podrożały o?1,2 proc. Nie zmieniła się zaś cena papierów Eurocashu.

Na szerokim rynku przez cały dzień pod presją pozostawały akcje CD Projekt. Kurs producenta gier komputerowych spadał nawet o 14,6 proc., po tym jak poinformował on o przesunięciu premiery „Wiedźmina 3" na luty przyszłego roku.

Niezbyt obfity był środowy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych. Z ważniejszych warto jedynie zwrócić uwagę na produkcję przemysłową strefy euro w styczniu.?W porównaniu z tym samym miesiącem 2012 r. zwiększyła się ona o 2,1 proc., wobec oczekiwanego wzrostu o 1,9 proc. Rozczarowała jednak zmiana w ujęciu miesiąc do miesiąca. Produkcja spadła bowiem o 0,2 proc., choć eksperci oczekiwali jej zwyżki o 0,5 proc.

Znacznie ciekawiej pod względem publikowanych danych zapowiada się czwartek. Na 6.30 polskiego czasu zaplanowano publikację odczytów chińskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w lutym. Po południu poznamy zaś wyniki sprzedaży Stanach?Zjednoczonych Ameryki oraz cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tym kraju.