Wiedeking nie manipulował na giełdzie

Sąd w Stuttgarcie uniewinnił b. prezesa Porsche, Wendelina Wiedekinga z zarzutu manipulowania kursem akcji po nieudanej próbie przejęcia Volkswagena w 2008 r.

Aktualizacja: 19.03.2016 16:39 Publikacja: 19.03.2016 14:21

Wiedeking nie manipulował na giełdzie

Foto: Bloomberg

- Odczuwam nadzwyczajną radość. Zawsze mówiłem, że jestem niewinny — stwierdził 63-letni Wiedeking po ogłoszeniu wyroku.

W 2008 r. podczas światowego kryzysu finansowego Porsche kupił akcje Volkswagena i opcje ich kupna przed ujawnieniem, że posiada 42,6 proc. udziałów i opcje kupna 31,5 proc. dalszych. Opcje nie podlegały takim samym zasadom co inne tytuły, bo ich realizacja następowała w gotówce a nie poprzez transfer akcji, ale Wiedekinga oskarżono, że oszukał rynek co do swych zamiarów przejęcia kontroli nad Volkswagenem, gdy ogłosił, ze zamierza zwiększyć w nim swe udziały do ponad 50 proc. dopiero po przyznaniu się do posiadania na nie opcji.

Członkowie kierownictwa Porsche utrzymywali cały czas, że nie zamierzali, jak im zarzucano od 2008 r. przejąć kontroli nad VW, co wymagałoby posiadania 75 proc. kapitału. „Porsche postanowił 3 marca 2008 kupić większość akcji z prawem głosu w VW. Nie było wówczas jego zamiarem zwiększenie ich do 75 proc. " — stwierdził w oświadczeniu.

Porsche musiał zrezygnować ze swych zamiarów w 2009 r., bo na skutek kryzysu finansowego sam wpadł w kłopoty i musiał zwrócić się do Volkswagena o pomoc, a ten odkupił od holdingu Porsche SE dział produkcji samochodów. Informacja ta wywołała skok na giełdzie akcji VW, przez krótki czas ta grupa miała najwyższą na świecie kapitalizację rynkową.

Prokuratura podejrzewała Wiedekinga i jego ówczesnego dyrektora finansowego Holgera Härtera o realizację po cichu tego przedsięwzięcia poprzez wprowadzenie w błąd inwestorów i manipulacje kursami na giełdzie, więc wystąpiła dla niego o karę 30 miesięcy więzienia i grzywnę miliona euro, a dla Härtera o karę niższą. On też został obecnie uniewinniony.

Oskarżyciel domagał się ponadto grzywny ponad 800 mln euro na rzecz holdingu Porsche SE, który dziś jest większościowym udziałowcem Volkswagena.

Sędzio Frank Maurer wyjaśnił, że sąd nie został przekonany o winie obu oskarżonych. — Dyrekcja Porsche nie miała żadnego tajnego projektu — stwierdził i dodał, że oskarżyciel nie uzasadnił racjonalnie kary, o jaką występował. Prokuratura ma do 29 marca czas na złożenie apelacji.

Giełda
Akcje polskie na czele
Giełda
Polskie akcje będą rosły. Firmy z łatwością przenoszą koszty na konsumentów
Giełda
Zwycięstwo sprzedających
Giełda
Podatkowe kłody pod nogi właścicieli obligacji
Giełda
W Warszawie handel na pół gwizdka