"Pizze grozy". Włosi są przerażeni tym co się dodaje do pizzy na świecie

"Pizze grozy" serwowane są w lokalach na całym świecie - alarmują włoscy producenci żywności. Poza dość powszechnym ananasem za granicami Włoch można kupić m.in. pizzę z mięsem zebry albo węży, a także z bananem oraz kurczakiem w jogurcie.

Publikacja: 08.12.2023 15:19

Dla purystów jedyna prawdziwa pizza to napolitańska margherita

Dla purystów jedyna prawdziwa pizza to napolitańska margherita

Foto: Adobe Stock

Z sondażu związku rolników i producentów Coldiretti wynika, że aż 36 procent Włochów przyznało, że za granicą zdarzyło im się trafić na pizzę, którą uznali za absolutnie niejadalną - z powodu fatalnego ciasta, jego nieodpowiedniego wypieku lub nieakceptowalnych dodatków.

Raport na temat tego, co wypiekane jest na świecie jako pizza, działacze organizacji przedstawili w Neapolu w szóstą rocznicę wpisania na listę dziedzictwa UNESCO – margherity - pizzy neapolitańskiej, uważanej za tradycyjną i za najlepszą.

Czytaj więcej

Zjeść prawdziwą pizzę we Włoszech? Trzymajcie się za kieszeń

Coldiretti ustawił specjalne stoisko pod nazwą "Pizzeria Grozy", gdzie odwiedzającym pokazywane są liczne przykłady odstępstw od włoskiej tradycji i najbardziej osobliwe „warianty” pizzy jakie udało się znaleźć na całym świecie.

Najbardziej przerażające "ulepszenia" pizzy neapolitańskiej

Klasyczna neapolitańska pizza margherita jest pieczona z sosem pomidorowym i mozzarellą oraz kilkoma listkami bazylii. Jednak kucharze z całego świata na wyścigi starają się ją „ulepszyć”. Ananas na klasycznej marghericie to nic w porównaniu z innymi składnikami, taki jak mięso kangura, zebry, węży a także świerszcze, kurczak tandoori w jogurcie oraz konopie indyjskie.

Z sondażu Coldiretti wynika też, że ponad jedna czwarta Włochów nie miała odwagi zjeść pizzy za granicą. Jednak zadowolonych było 26 procent ankietowanych.

Czytaj więcej

Duża sieć włoskich restauracji wchodzi do Polski

Konsumpcja pizzy we Włoszech w ciągu ostatniego roku wzrosła o 14 procent. Według danych Coldiretti w 121 tysiącach lokali, we Włoszech wypieka się rocznie 2,7 mld sztuk pizzy.

Coraz częściej - podkreśla związek rolników i producentów – Włosi robią sami pizzę w domu z lokalnych i oryginalnych składników. Ten trend to pozostałość po pandemii koronawirusa i długich lockdownach. Dzięki temu rośnie sprzedaż składników potrzebnych do zrobienia pizzy: oliwy, mąki, przecierów pomidorowych, pomidorów w puszcze oraz sera.

Gastronomia
Dopłaty za sztućce, słońce i widok. Hiszpańskie pomysły na naciąganie gości
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gastronomia
McDonald’s: Ta gigantyczna awaria to nie nasza wina
Gastronomia
Wielka awaria w McDonald's. Zamknięte restauracje
Gastronomia
WcDonald’s trafi do McDonald’s. Na celowniku giganta fani anime
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gastronomia
Zerwij za pomocą… pizzy. Pizza Hut z nietypową kampanią na Walentynki