Eksperci obawiają się, że to uproszczenie może skutkować negatywnymi konsekwencjami.
Nowy formularz w programie „Kapitał ludzki” (wkład z UE — 9,7 mld euro, zawarto umowy na 45 proc.) Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje wprowadzić od 1 stycznia 2011 r. Zmiany obejmą m.in. dodanie wskaźników osiągania celów w projektach (dotychczas wiele z nich było niemierzalnych), powiązanie maksymalnej ilości znaków w opisie projektu we wniosku z wielkością i złożonością przedsięwzięcia (dotychczas limit był identyczny dla projektów krótkookresowych, realizowanych przez jeden podmiot i wieloletnich, partnerskich) oraz uproszczenie wniosku dla inicjatyw lokalnych (niskobudżetowych realizowanych na terenach wiejskich).
- Problemy z opisami "projektów miękkich" i ich oceną są ewidentne. Dlatego zmiany we wniosku są co do zasady słuszne, ale ich wprowadzenie będzie wymagać od beneficjentów i oceniających dużego nakładu pracy i czasu na nauczenie się nowych zasad przygotowania oraz oceny projektów — zauważa Marzena Chmielewska, dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Dodaje, że część zmian jak np. powiązanie celów projektów ze wskaźnikami ich osiągnięcia idzie w dobrym kierunku. Jednak w ocenie Lewiatana przy gruntownej modyfikacji wniosku powinno się go pilotażowo przetestować, a dopiero potem zdecydować o ostatecznym kształcie. W ocenie resortu pilotaż w przypadku wniosku o dofinansowanie nie jest możliwy. Mieszane uczucia ma też Ilona Gosk, prezes Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. — Na formularz wniosku zawsze było wiele skarg więc zmiany były koniecznie, ale przy wprowadzaniu nowego pojawią się też problemy. Zanim obydwie strony się go nauczą wiele dobrych projektów może przepaść tylko dlatego, że nie zostaną właściwie opisane – wyjaśnia.
- Zmiany, który planujemy wprowadzić w następnym roku są wynikiem badania programu, a także ziszczeniem postulatów samych beneficjentów. Zasadnicza polega na wprowadzeniu nowej metodyki zarządzania projektem (Zarządzanie Cyklem Projektu) zalecanej przez Komisję Europejską – tłumaczy Waldemar Sługocki, wiceminister rozwoju regionalnego zapewniając, że będzie to z korzyścią dla jakości składanych wniosków. Ograniczamy się tylko do zmian koniecznych. - Zmiana wniosku wynika z oceny wdrażania „Kapitału ludzkiego” — wtóruje Jerzy Kwieciński, ekspert BCC, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości. — O ile usprawni ubieganie się o dotacje, a potem zarządzanie projektami to powinna zostać wprowadzona. Po to są oceny programu, aby usprawnić zarządzanie nim. Ściślejsze powiązanie wniosku, a w konsekwencji i realizacji projektu z metodyką Zarządzania Cyklem Projektu to dobry pomysł — dodaje. — Nowy formularz nie ma nic wspólnego ze słowem „uproszczony”. Instytucje chcą mieć gotowce od beneficjentów w postaci coraz bardziej wymyślnych wskaźników – uważa jednak Małgorzata Kramarz, prezes Fundacji Idealna Gmina. — Kolejne ogromne pieniądze pójdą na szkolenia urzędników – dorzuca.
Obecnie trwają prace nad instrukcją do wniosku, która powinna być gotowa do końca czerwca. — Mam nadzieję, że zmiany ułatwią przygotowywanie wniosków i ułatwią ich ocenę, – podkreśla Sługocki. Dodaje, że po ostatecznej akceptacji nowego wzoru odbędzie się akcja informacyjna.