Nowe projekty pochodzą z sektorów: transportu (kolejowy i miejski w obszarach metropolitalnych), energetyki (magazyn ropy, terminal gazu), środowiska (ochrona brzegów morskich) oraz zdrowia (rozbudowa szpitali). Siedem inwestycji ma trafić na listę podstawową, a sześć na rezerwową.

Są to zarówno przedsięwzięcia o charakterze regionalnym (na skalę województwa), jak i obejmujące obszar całego kraju. Do pierwszych należy m.in. budowa drogi krajowej łączącej obwodnicę północną Rzeszowa z drogą ekspresową S-19 i autostradą A-4 oraz ochrona brzegów morskich w granicach Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Wicko Morskie. Całego kraju dotyczy zakup i instalacja urządzeń pokładowych dla dziesięciu lokomotyw „Husarz” przeznaczonych do połączeń dalekobieżnych i międzynarodowych o prędkości większej niż 160 km/h oraz projekt „Budujemy miasteczka ruchu drogowego”, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez edukację dzieci i młodzieży.

Beneficjentami będą zarówno samorządy miast (Łódź, Toruń, Rzeszów) i regionów (śląskie i dolnośląskie), administracja publiczna (MSWiA, urzędy wojewódzkie, Urząd Morski w Słupsku), jak i przedsiębiorstwa (PKP Intercity, PKP S.A., PGNiG, Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino” S.A.). Niektóre inwestycje miałyby się zacząć jeszcze w 2010 r. Wszystkie muszą się zakończyć najpóźniej do 2015 r.

Najdroższym przedsięwzięciem (koszt 800 mln zł, dotacja z UE 216 mln zł), ktora ma trafić na listę rezerwową, jest budowa terminalu odbioru CNG (sprężony gaz ziemny) oraz regazyfikowanego LNG (ciekły gaz ziemny) w rejonie Trójmiasta. Projekt ma celu zapewnienie dostaw gazu ziemnego do Polski drogą morską w postaci CNG ewentualnie, w przypadku statków wyposażonych w urządzenia do regazyfikacji na pokładzie, LNG. Być może środki z UE (62,1 mln zł) zostaną też zaangażowane w budowę Podziemnego Magazynu Ropy Naftowej i Paliw „Góra” na Kujawach. Całkowity koszt tej inwestycji, która miałaby być realizowana w latach 2010-2105, to 230 mln zł.

Które projekty znajdą się ostatecznie na liście (podstawowej lub rezerwowej) dowiemy się z końcem wakacji. — Obecnie nad zgłoszonymi propozycjami pracują instytucje pośredniczące (ministerstwa: infrastruktury, środowiska i zdrowia - przyp. red.). Zaktualizowana lista zostanie opublikowana 31 sierpnia — informuje Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.