Dotacje szansą na rozwój eksportu

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 6.1 Paszport do eksportu, zaprojektowano system wsparcia przeznaczony dla sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które są zainteresowane nawiązaniem kontaktów handlowych z partnerami zagranicznymi

Publikacja: 12.01.2011 16:38

Realizowane w ramach Paszportu do eksportu działania mają na celu ułatwienie wejścia polskich przedsiębiorców na nowe rynki zagraniczne.

Dofinansowanie jest udzielane na realizację projektów skierowanych na wzmocnienie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynkach zagranicznych, zintensyfikowanie powiązań z zagranicznymi partnerami, zwiększenie rozpoznawalności marek handlowych i firmowych na zagranicznych rynkach oraz zwiększenie udziału eksportu w całkowitej sprzedaży przedsiębiorstwa.

Pomoc mogą otrzymać przedsiębiorstwa spełniające łącznie określone warunki:

1. Przedsiębiorstwo z sektora MSP mające siedzibę na terenie RP,

2. Udział eksportu firmy w całkowitej sprzedaży w roku obrotowym poprzedzającym rok, w którym złoży wniosek, nie przekracza 30 procent;

3. Obrót firmy nie przekracza 50 mln euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 mln euro,

4. Firma prowadzi działalność w dowolnym sektorze gospodarki, z wyłączeniem takich sektorów jak: rolnictwo, łowiectwo, rybołówstwo oraz górnictwo węgla.

Proces składania wniosków o środki na realizację działań o charakterze eksportowym w ramach Działania 6.1 PO IG jest dwuetapowy.

Etap I dotyczy przygotowania Planu Rozwoju Eksportu, czyli profesjonalnego dokumentu projektującego strategię rozwoju eksportu firmy, na którego stworzenie wnioskodawca może uzyskać dofinansowanie.

Okres przygotowania Planu w ramach I etapu 6.1 PO IG nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.

Dofinansowanie na przygotowanie Planu Rozwoju Eksportu nie może przekroczyć 80 procent całkowitych wydatków na zakup usługi doradczej związanej z przygotowaniem dokumentu. Jednocześnie kwota dofinansowania nie może być wyższa niż 10 000 zł.

Etap II dotyczy wdrożenia Planu Rozwoju Eksportu, który nie może przekroczyć 24 miesięcy. Obejmuje projekty mające na celu wprowadzenie rekomendowanych w Planie Rozwoju Eksportu działań proeksportowych.

Wsparcie na wdrożenie Planu Rozwoju Eksportu nie może być wyższe niż 50 procent całości wydatków kwalifikowalnych w ramach Działania 6.1 PO IG.

Ponadto, kwota wsparcia nie może przekroczyć 200 000 zł.

Warunkiem koniecznym ubiegania się o dofinansowanie na wdrożenie Planu Rozwoju Eksportu (w ramach II etapu) jest uprzednie przygotowanie Planu w ramach etapu I.

Paszport do eksportu stwarza możliwość refundacji części kosztów związanych z realizacją strategii eksportowej przez przedsiębiorstwa w zakresie określonych działań (warunkiem obowiązkowym jest skorzystanie z co najmniej 2 poniższych działań, przy czym jednym z nich musi być działanie wskazane w pkt. 3-6):

1) Udział w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych w charakterze wystawcy;

2) Organizacja i udział w misjach gospodarczych za granicą;

3) Wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych;

4) Uzyskanie niezbędnych dokumentów uprawniających do wprowadzenia produktów lub usług przedsiębiorcy na wybrane rynki docelowe;

5) Doradztwo w zakresie strategii finansowania przedsięwzięć eksportowych i działalności eksportowej;

6) Doradztwo w zakresie opracowania koncepcji wizerunku przedsiębiorcy na wybranych rynkach docelowych.

Nabór wniosków w ramach omawianego Działania prowadzony jest w rundach aplikacyjnych.

W ramach rundy aplikacyjnej można składać wnioski dotyczące zarówno I jak i II etapu Działania 6.1 PO IG.

W roku 2011 przewidziane zostały 3 rundy aplikacyjne. Będą one przeprowadzane w trzech terminach:

1. 21.02.2011 – 11.03.2011,

2. 20.06.2011 – 08.07.2011,

3. 17.10.2011 – 04.11.2011.

W praktyce uzyskanie dofinansowania na docelowe przedsięwzięcia o charakterze eksportowym w ramach Działania 6.1 PO IG, przy najbardziej optymistycznych założeniach powodzenia poszczególnych etapów, wynosi około roku.

W obliczu tak czasochłonnej procedury, przedsiębiorstwa chcąc uzyskać wsparcie z funduszy UE na działalność eksportową są zmuszone rozłożyć strategię w czasie. Dlatego też zainteresowane przedsiębiorstwa już powinny rozpocząć starania o uzyskanie wsparcia na działania ukierunkowane na rozwój eksportu.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za słusznością rozpoczęcia już w tym roku starań o dofinansowanie jest fakt, że rok 2011 będzie prawdopodobnie ostatnim rokiem w tej perspektywie finansowej, w którym na Działanie 6.1 będą przeznaczone tak duże środki finansowe. Taki stan zwiększa szansę na uzyskanie dofinansowania dla projektu.

- Bez wątpienia Działanie 6.1 PO IG, z jednej strony stwarza szansę dla przedsiębiorców na dofinansowanie działań eksportowych, które umożliwią zwiększenie potencjału firmy jednakże z drugiej strony wymaga rozłożonych w czasie, przemyślanych działań ze strony Wnioskodawcy. Dlatego też przedsiębiorcy zainteresowani rozwojem swojej firmy poprzez eksport już teraz powinni pomyśleć o szansach jakie stwarza przed nimi Paszport do eksportu - komentuje Rafał Cieślak, Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Fundusze europejskie
Polska prezydencja przygotuje grunt pod negocjacje budżetu UE
Fundusze europejskie
Wkrótce miliardy z KPO trafią do Polski. Wiceminister finansów podał datę
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Fundusze europejskie
Piotr Serafin bronił roli regionów w polityce spójności
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego