Rada Przedsiębiorczości zwróciła się w swoim apelu do trzech liderów Zjednoczonej Prawicy - Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. W tym tygodniu Polska oficjalnie zagroziła Unii Europejskiej wetem unijnego budżetu ze względu na warunkowanie wypłacania pieniędzy od postrzegania zasad praworządności.

Przedsiębiorcy wymienili na wstępie korzyści, jakie płyną z przynależności Polski do Unii, w tym fakt, że zapewnia ona naszemu krajowi miejsce „w wyjątkowej, bo zbudowanej na podstawowych prawach i wartościach, wspólnocie demokratycznych państw Europy” i daje Polsce silną pozycję w podzielonym świecie. Członkostwo w UE pozwala także budować silny jednolity rynek oraz daje gwarancje wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

Rada podkreśliła przy tym, że wstąpienie do Wspólnoty uznawane jest przez zdecydowaną większość Polaków za jedno z największych osiągnięć po 1990 roku i przypomniała, że Polska otrzymała z unijnego budżetu już prawie 190 mld euro, a nasza składka wyniosła nieco ponad 60 mld euro. Zyskaliśmy więc 130 mld euro, które zostały zainwestowane w polską gospodarkę, infrastrukturę, nowe miejsca pracy, transfer nowoczesnych technologii i metod zarządzania.

„Przynależność do UE to jednak coś zdecydowanie ważniejszego niż tylko dodatkowe pieniądze dla na polskiej gospodarki. To także budowany przez wiele lat wizerunek w oczach europejskich i światowych inwestorów. Polska zyskała miano kraju stabilnego, praworządnego, gwarantującego bezpieczeństwo inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej” - wskazują przedsiębiorcy.

Jak zaznaczają, politycy Zjednoczonej Prawicy niszczą ten wizerunek Polski, występując przeciwko proponowanej zasadzie powiązania wypłaty funduszy unijnych z przestrzeganiem prawa, i podważają tym samym zaufanie inwestorów do przestrzegania zasad w Polsce. Rada Przedsiębiorczości podkreśla, że jest to szczególnie szkodliwe dla Polski w czasie pandemii Covid-19.

Czytaj także: Litewska gospodarka najlepsza w czasie pandemii

„Znajdujemy się w krytycznym momencie pandemii, a co za tym idzie groźby kryzysu. Uzgodnione na lipcowym szczycie UE stworzenie funduszu odbudowy i niemalże podwojenie budżetu Unii na najbliższe lata, jest planem wspólnego ratowania sytuacji gospodarczej i społecznej. Zablokowanie na forum Unii możliwości utworzenia funduszu odbudowy, pozbawi Polskę dostępu do ponad 60 mld euro pomocy. Pozostawi także nasz kraj osamotniony i skłócony z naszymi dotychczasowymi sojusznikami w Europie” - czytamy w apelu.

„Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność dla dobra Polaków i polskiej gospodarki” - podsumowuje Rada Przedsiębiorczości.

W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą między innymi Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu i Związek Banków Polskich.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ