fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Polska oficjalnie grozi wetem UE ws. budżetu

Premier Mateusz Morawiecki
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Polska zagroziła Unii Europejskiej wetem unijnego budżetu. Chodzi o rozporządzenie, które miałoby warunkować wypłacanie pieniędzy od postrzegania zasad praworządności. Premier Mateusz Morawiecki przesłał stosowny list do liderów UE – ustaliła dziennikarka RMF FM. Ponadto Morawiecki przeprowadził dzisiaj wideokonferencję z Angelą Merkel w tej sprawie.

Według dziennikarki RMF FM Morawiecki przesłał listy do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i sprawującej prezydencję w Unii kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Wcześniej zrobił to premier Węgier Viktor Orban. Podobno w liście polski premier odrzuca "projekt warunkowości, pisząc, że zagraża on uchwaleniu budżetu UE".

Czytaj także: Co napisał Morawiecki do Merkel? „Zgody nie będzie”

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała w komunikacie, że premier Mateusz Morawiecki przeprowadził wideokonferencję z kanclerz RFN Angelą Merkel. Głównym tematem rozmowy były wieloletnie ramy finansowe UE na lata 2021-27 oraz tzw. pakiet odbudowy – dodatkowy budżet wynegocjowany na potrzeby walki z kryzysem wywołanym przez pandemię Covid-19.

"Premier podkreślił w rozmowie, że uznaniowe mechanizmy, oparte na arbitralnych, politycznie motywowanych kryteriach nie mogą zostać zaakceptowane. Nie uwzględniają one istotnych, merytorycznych aspektów prawa europejskiego, a ich przyjęcie mogłoby doprowadzić do usankcjonowania stosowania podwójnych standardów, odmiennego traktowania poszczególnych państw członkowskich UE."

W komunikacie podkreślono, że proponowane rozwiązania są niezgodne z konkluzjami Rady Europejskiej z lipca 2020 i budzą poważne wątpliwości prawne w świetle brzmienia Traktatów. Uznaniowość w przypadku tego mechanizmu sama w sobie budzi poważne zagrożenia dla praworządności w UE.

"Dlatego Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu, prowadzącej do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną."

Mechanizm wiążący unijne fundusze z praworządnością został wypracowany w gronie polityków reprezentujących oba obozy: i tych zdecydowanie sprzeciwiających się takiej warunkowości (Mateusz Morawiecki i Viktor Orbán), i tych optujących za jak najszerszą definicją praworządności (Mark Rutte).

W tym tygodniu Rada UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27, przybliżając się tym samym do uzgodnienia wartego 1,8 biliona euro pakietu finansowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA