„Francuski plan odbudowy jest wyraźnie nakierowany na transformację ekologii, na finansowanie szerokiego zakresu projektów, od ocieplana budynków po czystą mobilność” — oświadczył komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Komisja Europejska zamierza pozyskać w tym roku do 80 mld euro z emisji obligacji na wypłatę pierwszych transz — podał Reuter.

W lipcu pierwsze pieniądze z funduszu 800 mld euro dostały Czechy, 17 sierpnia Hiszpania (9 mld), Portugalia, Luksemburg, Belgia, wcześniej Grecja, Włochy i Litwa. Dołączyła teraz do nich Francja z sumą 5,1 mld euro z przewidzianych 39,4 mld do 2026 r. Rząd w Paryżu opracował plan odbudowy gospodarki przewidujący zainwestowanie 100 mld euro, z czego 70 mld ma trafić do odbiorców do końca bieżącego roku — zapowiedział minister gospodarki Bruno Le Maire w wywiadzie dla dziennika „Sud Ouest”.

Na jesieni rząd wystąpi o drugą transzę w wysokości ok. 5 mld euro — poinformował agencję AFP resort gospodarki i powinien ją otrzymać na początku 2022 r. Niemal połowa pomocy dla Francji zostanie przeznaczona na transformację ekologiczną: 5,8 mld na uszczelnienie budynków, 4,4 mld na modernizację sieci kolejowej i 1,9 mld na wykorzystanie wodoru. Ponad 8 mld euro przewidziano na wprowadzanie technologii cyfrowych do przedsiębiorstw, szkół i urzędów administracji, reszta sfinansuje tworzenie nowych miejsc pracy, przyuczanie młodych ludzi do zawodu, modernizację służby zdrowia i program szkolenia zawodowego — podał dziennik „La Tribune” za AFP.