Wszyscy beneficjenci tego programu, którym w styczniu wstrzymano zaliczki mogą z nich ponownie korzystać. Jak informował na początku roku Krzysztof Hetman, wiceminister rozwoju regionalnego powodem wstrzymania zaliczek były poważne opóźnienia w realizacji współfinansowanych z UE przedsięwzięć.

Irytowało to resort rozwoju regionalnego, bo mimo że sytuacja beneficjentów programu kierowanego do pięciu województw Polski Wschodniej była komfortowa (ich projekty wybrano bez konkursu i od początku mogli oni wnioskować o zaliczki na ich realizację), to nie realizowali planowo swych inwestycji.

Wiceminister Hetman zapewniał jednak, że zaliczki zostaną przywrócone, gdy beneficjenci wdrożą programy naprawcze. Tak się stało. Zaktualizowano harmonogramy prac i przyspieszono tempo realizacji projektów.

Wśród beneficjentów, którym w styczniu wstrzymano zaliczkowanie znalazło się kilka uczelni: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Pierwsze zaliczki dla tych uczelni odblokowano w kwietniu, kolejne w czerwcu.

Teraz przywrócono zaliczki dla wszystkich pozostałych beneficjentów, co oznacza, że nie muszą oni wykładać od razu środków własnych, ale w pierwszej kolejności mogą skorzystać z pieniędzy UE.