Wnioski o zwrot wydatków na pomoc dla zwolnionych zaakceptował Parlament Europejski. Chodzi łącznie o 779 pracowników z 1729 zwolnionych z dwóch przedsiębiorstw sektora motoryzacyjnego (SEWS Polska i Leoni Autokabel Polska) oraz z zakładów H. Cegielski Poznań. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pierwszy w historii polski wniosek dotyczący uruchomienia pomocy z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG), złożyło w Komisji Europejskiej 5 lutego br. Resort rozwoju zawnioskował o 633 tys. euro pomocy dla zwalnianych ze spółek SEWS Polska i Leoni Autokabel Polska. Te dwa przedsiębiorstwa zwolniły łącznie 1104 pracowników. SEWS przeniósł cześć produkcji ze zlikwidowanego zakładu w Rawiczu do Leszna oraz za granicę do Rumunii zwalniając 474 osoby. Leoni Autokabel zwolniła 630 osób w związku z przenosinami działalności na Ukrainę. Zwolnieni od 11 maja 2009 r. otrzymują pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia z powiatowych urzędów pracy, są też szkoleni. Pomocą przewidzianą we wniosku objęto łącznie 590 osób (445 kobiet i 145 mężczyzn). Chodzi o osoby zarejestrowane jako bezrobotne w powiatowych urzędach pracy w Lesznie, Ostrzeszowie i Rawiczu.
Drugi wniosek złożony przez resort rozwoju 8 marca br. opiewa na 114,2 tys. euro. Dotyczy 189 (w tym 33 kobiet) z 625 zwolnionych w firmie H. Cegielski Poznań SA. Pakiet wsparcia dla zwolnionych pracowników uruchomiono 3 listopada 2009 r. Obejmuje m.in. pomoc w poszukiwaniu pracy, indywidualnie dobrane szkolenia, pomoc w samozatrudnieniu i stypendia.
Pakiety pomocowe będą oferowane zwolnionym co najmniej do końca przyszłego roku. Obecnie środki na wsparcie pochodzą z krajowych źródeł publicznych, w tym z Funduszu Pracy. Jednak po ich rozliczeniu powiatowe urzędy pracy złożą wniosek o płatność do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, ten do resortu rozwoju regionalnego, a ministerstwo do Komisji Europejskiej.
- Dotychczas Polska finansowała tego typu pomoc głównie z programu operacyjnego "Kapitał ludzki", ale to dobrze, że w dobie kryzysu i coraz szczuplejszych środków z Europejskiego Funduszu Społecznego polskie podmioty sięgają także po środki z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji - mówi "Rz" Waldemar Sługocki, wiceminister rozwoju regionalnego.