– Jesteśmy gotowi na wykorzystanie większej puli pieniędzy z Unii Europejskiej. Mamy wiele pomysłów. Przewijają się one zarówno w części naszego kontraktu terytorialnego, jak i w naszej bazie, którą przygotowujemy w ramach konsultacji społecznych nowego programu regionalnego dla województwa zachodniopomorskiego na lata 2014–2020. Konsultacje te prowadzimy m.in. ze wszystkimi samorządami lokalnymi w regionie – mówił Andrzej Jakubowski, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego podczas Kongresu Gmina 2013. Jedną z dyskusji na kongresie poświęcono nowym regionalnym programom operacyjnym na lata 2014–2020.
Decentralizacja zarządzania pieniędzmi europejskimi jest słuszna, gdyż oznacza przeniesienie środków na poziom o wiele bliższy ostatecznym odbiorcom tej pomocy, w tym samorządom i firmom
W podobnym tonie wypowiadał się Hubert Zobel, wicedyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.
– Nie mamy problemów z wydawaniem pieniędzy unijnych. W okresie 2007–2013 zawsze byliśmy i jesteśmy w czołówce regionów, jeśli idzie o efektywność wydawania środków europejskich. Świadczą o tym dane. Wynika z nich, że w Wielkopolsce zawsze było większe zapotrzebowanie na środki z UE, niż wynosiły budżety dostępne w poszczególnych konkursach. Dotyczyło to zarówno samorządów, jak i przedsiębiorstw – podkreślał Hubert Zobel. – Dlatego uważam, że nie powinniśmy szczególnie obawiać się o zagospodarowanie pieniędzy z funduszy przewidzianych na zbliżający się okres 2014–2020.
Hubert Zobel przyznał jednak, że niektóre samorządy mogą mieć problem z zapewnieniem wkładu własnego do inwestycji współfinansowanych przez Wspólnotę.