Kobiety rządzą dotacjami

Panie stanowią ponad 70 proc. kadr zajmujących się euro z UE.

Aktualizacja: 29.08.2015 10:55 Publikacja: 29.08.2015 09:42

Ilona Antoniszyn-Klik

Foto: Fotorzepa

W Polsce fundusze europejskie mają twarz kobiecą. Potwierdzają to oficjalne dane z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIR), które już kilka lat temu zrealizowało kampanię pn. „Dotacja jest kobietą".

Resort od niedawna analizuje stan kadr zajmujących się funduszami unijnymi w kontekście zasady równości szans kobiet i mężczyzn. Jak wynika z najnowszego raportu o potencjale administracji zajmującej się funduszami unijnymi kobiety stanowią 71 proc. pracowników zaangażowanych w realizację programów operacyjnych na lata 2007-2013 i piastują 63 proc. stanowisk kierowniczych.

Gotowe na wyzwania

- Taka sytuacja pokazuje, że kobiety nie boją się nowych wyzwań i wbrew stereotypom świetnie sobie radzą w zadaniach związanych z dużymi pieniędzmi i dużą odpowiedzialnością. Fundusze europejskie to dla nas ciągle relatywnie nowa dziedzina, która wymaga nieustannego poszerzania wiedzy, kreatywności, ale także skrupulatności, systematyczności, trzymania się terminów czy ściśle określonych przepisów i zasad. Widać, że kobiety nie mają z tym problemów i potrafią w tym wszystkim znaleźć właściwą równowagę – mówi „Rzeczpospolitej" Małgorzata Lelińska, wicedyrektorka Departamentu Funduszy Europejskich w Konfederacji Lewiatan.

Przykład idzie z góry

W Polsce od początku wdrażania funduszy na czele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (a następnie Infrastruktury i Rozwoju) stały kobiety. Kolejno były to: Grażyna Gęsicka, Elżbieta Bieńkowska i aktualnie Maria Wasiak. Urzędująca minister ma też dwie zastępczynie kobiety (Iwonę Wendel i Dorotę Pyć), choć wiceministrów – mężczyzn jest pięciu. Za to na czele szesnastu z trzydziestu jeden departamentów stoją kobiety.

- Polki coraz częściej zajmują kierownicze stanowiska nie tylko w administracji, ale również w biznesie. Bardzo aktywnie korzystają też z funduszy europejskich. Dotychczas tylko w programie „Kapitał ludzki" z projektów edukacyjnych oraz aktywizujących zawodowo skorzystało niemal 5 mln kobiet – mówi „Rzeczpospolitej" Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.

Kobiety dominują również w Ministerstwie Gospodarki. Za fundusze UE odpowiada tam wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik. Panie stoją też na czele Departamentu Funduszy Europejskich (Agnieszka Michalska) i Departamentu Wdrażania Programów Operacyjnych (Małgorzata Szczepańska).

Kobieta szefuje też Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

- Praktycznie od początku kariery zawodowej zajmowałam się programami pomocowymi. Przez jakiś czas pracowałam jako doradca w E&Y i to doświadczenie bardzo sobie cenię, bo przy wielu decyzjach myślę o tym jakie są potrzeby przedsiębiorcy, jak do tego podszedłby doradca. Później pracowałam w amerykańskich programach pomocowych wspierających małe i średnie firmy z branży rolno-spożywczej. Byłam ekspertem zespołu parlamentarnego ds. absorpcji funduszy UE oraz międzynarodowych projektów doradczych. Napisałam też kilka publikacji nt. wykorzystania funduszy europejskich – wspomina Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Również na poziomie Komisji Europejskiej funduszami z polityki spójności rządzi kobieta. Komisarzem ds. polityki regionalnej jest pochodząca z Rumunii Corina Crecu.

- W funduszowej administracji w Polsce i Unii najwyższe stanowiska rzeczywiście zajmują kobiety, ale nie wiązałabym tego z kwestią płci. Moi współpracownicy, niezależnie od tego czy są kobietami czy mężczyznami są przede wszystkim świetnymi fachowcami. To raczej dowód na to, że jedna z podstawowych zasad funduszy unijnych - zasada równości szans jest w pełni respektowana – uważa minister Wasiak.

Fundusze europejskie
Polska prezydencja przygotuje grunt pod negocjacje budżetu UE
Fundusze europejskie
Wkrótce miliardy z KPO trafią do Polski. Wiceminister finansów podał datę
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony
Fundusze europejskie
Piotr Serafin bronił roli regionów w polityce spójności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku