Wynika tak ze stanowiska Ministerstwa Finansów, które odniosło się 16 marca do przedstawionej przez organizacje pozarządowe listy postulatów zniesienia lub ograniczenia barier podatkowych. Listę zawierającą 12 propozycji zmian przepisów przygotowała poznańska kancelaria Skoczyński Wachowiak Strykowski we współpracy z organizacjami non profit. Resort odniósł się do nich na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Co można zmienić
– Znaczna część postulatów dotyczy problemów, których źródła leżą poza prawem podatkowym – powiedział Włodzimierz Gurba z Ministerstwa Finansów.
Ze stanowiska MF wynika też, że propozycje organizacji pozarządowych mogą prowadzić do nadużyć. Z kolei zmiany w VAT, a szczególnie nowe zwolnienia, muszą być zgodne z prawem UE.
Organizacje pozarządowe wskazały, iż jednym z największych utrudnień w ich działalności jest konieczność odprowadzania VAT od aukcji charytatywnych, na których wystawiane są np. rysunki wykonane w ramach terapii zajęciowej przez ich podopiecznych. Jest to tym bardziej kłopotliwe, iż uzyskane kwoty nie odzwierciedlają faktycznej wartości licytowanych przedmiotów.
Ministerstwo potwierdziło, że takie aukcje podlegają co do zasady opodatkowaniu VAT. Organizacje mogą uniknąć podatku, gdy urządzają imprezy połączone ze zbiórką publiczną. Warunkiem zastosowania zwolnienia jest m.in. przeznaczenie w całości zebranych pieniędzy na potrzeby działalności zwolnionej z VAT.