PZU stawia na zrównoważony rozwój

Największy ubezpieczyciel w Polsce został partnerem programu Climate Leadership – inicjatywy realizowanej przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Publikacja: 21.02.2022 21:00

Wiatraki energetyka

Wiatraki energetyka

Foto: Getttyimages

Materiał powstał we współpracy z PZU

PZU, główny podmiot największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej, przystąpił do 3. edycji programu Climate Leadership, organizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Centrum od ponad 30 lat działa w Polsce na rzecz zrównoważonego rozwoju, realizując misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP).

Tym samym PZU dołączył do społeczności liderów biznesu, którzy rozumieją konieczność ograniczenia wpływu środowiskowego i dostrzegają w tym szansę na rozwój. W ramach programu uczestnicy współpracują z niezależnymi ekspertami i zewnętrznymi instytucjami, dążąc do osiągnięcia postawionych celów klimatycznych, a następnie wdrażają rozwiązania zmniejszające ich wpływ na klimat. Eksperci zwracają uwagę na obowiązujące trendy i wskazują, że bycie częścią zmiany jest korzystnym rozwiązaniem zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia.

Nowo zainicjowane partnerstwo wpisuje się w realizację strategii ubezpieczyciela ogłoszonej w 2021 r. Zakłada ona budowanie sukcesu Grupy PZU w oparciu o nowoczesne modele biznesowe, uwzględniające elementy zrównoważonego rozwoju, jak również wyznaczanie standardów w tym zakresie na rynku finansowym.

– Jesteśmy świadomi, że jako lider polskiego rynku finansowego mamy ogromny wpływ na całą gospodarkę. Chcemy wykorzystywać swoją działalność i możliwości, by wspierać transformację energetyczną Polski. W najbliższych latach jeszcze bardziej zwiększymy zaangażowanie Grupy PZU w zielone inwestycje – mówi Dorota Macieja, członek zarządu PZU Życie.

– Partnerstwo z UNEP/GRID-Warszawa pozwoli na realizację przyjętych celów dotyczących neutralności klimatycznej i wyznaczanie standardów w tym zakresie na rynku finansowym – podkreśla Joanna Gorczyca, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju PZU .

W dotychczasowych edycjach programu Climate Leadership udział wzięły 23 firmy, które wraz z ekspertami, przedstawicielami ministerstw, samorządów i jednostek badawczych wypracowywały rozwiązania wpływające na neutralizację wpływu biznesu na środowisko. Pozwoliło to na zwiększenie ich innowacyjności, a co za tym idzie – przewagi konkurencyjnej. Ponadto uczestnicy Climate Leadership zyskali wsparcie w osiąganiu zamierzonych celów z zakresu neutralności klimatycznej, inspirując inne przedsiębiorstwa i pokazując, że rozwój może iść w parze z troską o klimat.

Warto przypomnieć, że strategia ESG Grupy PZU na lata 2021–2024 zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej działalności własnej do 2024 roku. Aby ten cel osiągnąć, spółki docelowo będą korzystały wyłącznie z zielonej energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł, ograniczały zużycie wielu zasobów (m.in. energii, paliw), a także zwiększały udział samochodów hybrydowych oraz elektrycznych w firmowych flotach. PZU planuje, że do roku 2040 neutralni klimatycznie staną się także jego kooperanci i partnerzy biznesowi, a do roku 2050 również klienci ubezpieczeniowi i inwestycyjni.

Rozumiejąc zobowiązania wynikające ze społecznej odpowiedzialności biznesu, największy polski ubezpieczyciel nie tylko sam się „zazielenia", ale także aktywnie wspiera transformację klimatyczną polskiej gospodarki. Wystarczy choćby wspomnieć, że PZU zaangażował dotąd 150 mln zł w finansowanie rozbudowy lądowych farm wiatrowych, przystąpił też do szerokiego porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także do porozumienia na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej.

Porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce to projekt zainicjowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która ma stanowić stałą platformę współpracy między administracją rządową, samorządami, inwestorami i operatorami morskich farm wiatrowych, a także przedstawicielami łańcucha dostaw i usług, jednostek naukowo-badawczych oraz instytucji finansowo-ubezpieczeniowych.

PZU kupił też obligacje ESG za kwotę 300 mln zł. Niedawno spółka wprowadziła także unikatowe na rynku ubezpieczenia instalacji OZE dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Zaangażowanie PZU w obszarze zrównoważonego rozwoju dostrzega i docenia także rynek. Ostatnio PZU zdobył tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie w najnowszym badaniu CCA. Tym samym PZU znalazł się w ścisłej czołówce najbardziej świadomych klimatycznie spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Badanie świadomości klimatycznej spółek zostało przeprowadzone w oparciu o raporty firm za 2020 r. pod kątem dziesięciu kryteriów. Oceniały je Fundacja Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas, we współpracy z firmami doradczymi Go Responsible i MATERIALITY. Badanie objęło aż 153 spółki; wyróżnionych zostało jednie siedem z nich.

Materiał powstał we współpracy z PZU

Materiał powstał we współpracy z PZU

PZU, główny podmiot największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej, przystąpił do 3. edycji programu Climate Leadership, organizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Centrum od ponad 30 lat działa w Polsce na rzecz zrównoważonego rozwoju, realizując misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
AI w ESG: wielkie nadzieje, sporo niepewności
Materiał partnera
Jak sfinansować transformację ESG w polskich firmach?
Materiał partnera
ESG w łańcuchu dostaw: edukacja jest ważna, ale potrzebne jest też wsparcie regulacyjne
Materiał partnera
ESG w centrum uwagi polityków i biznesu
Materiał partnera
Cyfryzacja służby zdrowia? Tak, ale bez pochopnych decyzji