Forum Ekonomiczne

„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024

Europa przestawia się na warunki wojenne

Nie tylko przemysł obronny, ale również inne sektory powinny dziś zadbać o przygotowanie się do wojennych warunków. Dotyczy to także społeczeństwa.

Publikacja: 10.09.2024 04:30

Uczestnicy debaty w Karpaczu zwracali uwagę na wielowymiarowe wyzwania i konsekwencje, jakie niesie

Uczestnicy debaty w Karpaczu zwracali uwagę na wielowymiarowe wyzwania i konsekwencje, jakie niesie ze sobą dla całej Europy agresja Rosji na Ukrainę

Foto: Maciej Zygmunt

Zapowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące planów zmiany powojennego porządku w Europie sprawiły, że państwa Unii Europejskiej ponownie muszą się zmierzyć z odpowiedzią na egzystencjonalne pytanie: jak bronić się przed agresją i w jaki sposób pomagać napadniętej Ukrainie – podkreślali organizatorzy Forum Ekonomicznego w Karpaczu w zapowiedzi debaty plenarnej „Spokojnie to już było. Europa a wojna na Wschodzie”.

Jej uczestnicy zwracali uwagę, że chcąc bronić się przed zagrożeniem ze strony Rosji, trzeba nie tylko zadbać o potencjał obronny kontynentu, ale też działać holistycznie w warunkach wojny hybrydowej.

Polski przykład

– Unia Europejska musi być odpowiedzialna za przemysł zbrojeniowy na swoim terenie, musimy odnowić zdolności produkcyjne – podkreślał podczas debaty Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Jak mówił, po to po raz pierwszy został powoływany unijny komisarz do spraw obronności, a tak naprawdę do spraw przemysłu obronnego. Wicepremier podkreślał, że niezbędny jest też specjalny fundusz UE na rzecz przemysłu zbrojeniowego z budżetem minimum 100 mld euro.

Dobrym przykładem poważnego podejścia do obronności jest Polska, wskazał wicepremier. – Podjęliśmy decyzję o tym, żeby wydatki na obronność w Polsce stanowiły 4,7 proc. PKB. To jest absolutny rekord świata, to najwięcej spośród państw NATO – zaznaczał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że mamy też deklarację przynajmniej trzech fabryk amunicji 155 mm w Polsce. Odbudowa przemysłu zbrojeniowego to podstawa, by nie popełnić błędu z 1939 r., gdy Polska nie miała żadnych zdolności produkcyjnych, nie była zmodernizowana, a sojusze zawiodły. Dzisiaj jesteśmy wprawdzie w innej sytuacji, bo sojusz NATO jest najtrwalszy i najsilniejszy, ale sami też musimy bardzo dużo inwestować w nasze zdolności obronne i w przemysł zbrojeniowy.

O znaczeniu solidarności państw Europy z Ukrainą, która bardzo pomaga w regionalnej stabilizacji, mówił Anatolie Nosatii, minister obrony Mołdawii, która w swej nowej strategii obrony narodowej na kolejne lat zwraca uwagę na inwestycje w cyberbezpieczeństwo, a także obronę instytucji demokratycznych.

Ma to związek z zagrożeniem atakami hybrydowymi ze strony Rosji, która stara się ograniczyć zdolności obronne Mołdawii, ale także osłabić jej integrację z Europą, próbując zdestabilizować kraj, wpływając m.in. na opinię publiczną, a także manipulując dostawami energii.

Włodzimierz Wlaźlak, prezes Lidl Polska, zwracał uwagę, że obronność kraju jest nie tylko tematem wojskowym – ważną rolę ma tu również sektor prywatny, który poprzez rzetelne płacenie podatków zapewnia fundusze na obronność. Bardzo ważne jest też zabezpieczenie zaopatrzenia w podstawowe produkty spożywcze.

– Mamy szczęście, że Polska jest ogromnym producentem wysokiej jakości żywności, a my jako sieć handlowa jesteśmy pośrednikiem między producentami i konsumentami – zaznaczał Włodzimierz Wlaźlak. Przypomniał także, że w lutym 2022 r., po napływie setek tysięcy uchodźców z Ukrainy, udało się zapewnić na czas dostawy żywności.

Odpowiedzialność biznesu

Jens-Jakob Gustmann, Zone Leader Central and Eastern Europe (CEE) w firmie Philips, mówił o odpowiedzialności biznesu we wsparciu dotkniętej działaniami wojennymi Ukrainy, gdzie uległo zniszczeniu ok. 700 placówek medycznych, w tym szpitali. Zaznaczał, że jako firma, która działa także w sektorze medycznym, Philips czuje się odpowiedzialny za stabilizację opieki medycznej w Ukrainie.

Jak przypominał Jens-Jakob Gustmann, bardzo szybko z pomocą dla Ukrainy ruszyła cała firma wraz z Fundacją Philips Foundation. Dodatkowo firma posiada doświadczenie biznesowe m.in. w obszarze medycyny kryzysowej i pola walki. Może więc zapewnić szpitalom i przychodniom w Ukrainie urządzenia do diagnostyki i inny sprzęt medyczny przystosowany do pracy w trudnych warunkach – mobilny, odporny na pył, wysokie temperatury czy przerwy w dostawie energii. Ważna jest też wielofunkcyjność, bo w warunkach polowych często nie ma miejsca na mnogość urządzeń.

Philips dostarcza ukraińskiej ochronie zdrowia mobilne rozwiązania wspierające pracę szpitali, lekarzy i pielęgniarek.

– Potrzeby związane z odbudową Ukrainy są ogromne, co wymusza holistyczne podejście do medycyny – zaznaczał Jens-Jakob Gustmann, wyjaśniając, że obok dostaw sprzętu bardzo potrzebne jest również – prowadzone także w Polsce – szkolenie personelu medycznego.

– Wsparcie Ukrainy to też kwestia odpowiedzialności w biznesie – podsumował Zone Leader CEE w Philipsie.

Sviatoslav Hnizdovskyi, prezes ukraińskiej spółki OpenMinds, która od 2022 r. walczy z dezinformacją i skutkami wojennej propagandy Rosji, podkreślał, że wojna w Ukrainie toczy się na kilku poziomach. Obok widocznej agresji zbrojnej – ataków rakietowych i dronowych na ukraińskie miasta, w tym niedawnego uderzenia na Lwów, w którym zginęło siedem osób, w tym trójka dzieci – nie mniej ważna jest propagandowa ofensywa Rosji, która stara się usprawiedliwić swoją agresję.

Jak podkreślał Sviatoslav Hnizdovskyi, walka toczy się także o serca i umysły społeczeństw, więc także w tym obszarze przydałby się międzynarodowy sojusz w walce z rosyjską agresją.

– Zagrożenia są poważne i są bardzo blisko – podkreślał Władysław Kosiniak-Kamysz, dodając, że Rosja nie zmieniła swojej strategii i ma coraz mniej do stracenia. – Trzeba być gotowym na każdą ewentualność. To nie jest straszenie, to jest niezbędna odporność społeczna, która jest elementem bezwzględnie koniecznym do obrony ojczyzny – podkreślił wicepremier.

Zapowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące planów zmiany powojennego porządku w Europie sprawiły, że państwa Unii Europejskiej ponownie muszą się zmierzyć z odpowiedzią na egzystencjonalne pytanie: jak bronić się przed agresją i w jaki sposób pomagać napadniętej Ukrainie – podkreślali organizatorzy Forum Ekonomicznego w Karpaczu w zapowiedzi debaty plenarnej „Spokojnie to już było. Europa a wojna na Wschodzie”.

Jej uczestnicy zwracali uwagę, że chcąc bronić się przed zagrożeniem ze strony Rosji, trzeba nie tylko zadbać o potencjał obronny kontynentu, ale też działać holistycznie w warunkach wojny hybrydowej.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Forum Ekonomiczne
Europejski Kongres Samorządów: Powodzie – czy można się przed nimi uchronić?
Forum Ekonomiczne
Potrzebna platforma współpracy
Forum Ekonomiczne
Bezpieczeństwo młodych w sieci. Wyzwania i kierunki działań
Forum Ekonomiczne
Online safety for young people. Challenges and courses of action
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Forum Ekonomiczne
Nowoczesna opieka zdrowotna musi opierać się na współpracy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne