W ostatnich 20 latach wzrost gospodarczy w 11 krajach Europy Środkowo-Wschodniej był ponaddwukrotnie szybszy niż w całej Unii Europejskiej. Jednak kapitalizm „patchworkowy” – jak się określa czas i rodzaj przemian w regionie – w dłuższym okresie wykazuje „syndrom krótkowzroczności instytucjonalnej”, który sprawia, że kraje regionu mogą stracić swoją przewagę rozwojową. Jak temu można przeciwdziałać – przedstawiają rekomendacje raportu przedstawionego na XXXIII Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Kompendium wiedzy
Prezentacja raportu rozpoczęła obrady Forum. Raport po raz siódmy przygotowali naukowcy ze Szkoły Głównej Handlowej, a współgospodarzem wydawnictwa jest Forum Ekonomiczne.
– Jest to raport kompleksowy, poświęcony najważniejszym zagadnieniom gospodarczym i społecznym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest wiarygodny – oparty na wiarygodnych danych, wobec tego rzetelnie przedstawia sytuację. Przedstawia najnowsze trendy w sposób kompleksowy, pokazując analizę sytuacji oraz rekomendacje. Raport pokazuje trendy, nawet 20-letnie, od 2004 r. – powiedział dr hab. Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH, w czasie debaty towarzyszącej prezentacji raportu.
Podstawa do merytorycznych debat
Opracowanie, które przygotowało 55 naukowców, poświęcone jest 12 dziedzinom życia gospodarczego i społecznego. Począwszy od analizy czynników wzrostu gospodarczego krajów regionu, przez określenie luki czynszowej (czyli zjawiska zbyt niskich dochodów, aby kupić lub wynająć odpowiednie (tj. zaspokajające minimalne potrzeby mieszkaniowe) mieszkanie po cenie rynkowej (i równocześnie zbyt wysokich, aby uzyskać mieszkanie dotowane przez państwo) czy określenie nierówności społecznych, wpływu reform podatkowych na dochody samorządów lokalnych czy pokonanie barier inwestycyjnych przez firmy do wpływu czynników demograficznych i społeczno-ekonomicznych na zdrowie po znaczenie dla rozwoju krajów odnawialnych źródeł energii czy roli technologii blackchain w gospodarce i administracji.
– Cieszę się, że możemy być współgospodarzami tego raportu – powiedział Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.