Elektrownia jądrowa jest dobrym wyborem dla Polski? Ciągle są wątpliwości natury ekologicznej. Do tego dochodzą gigantyczne koszty inwestycji.
Energetyka atomowa stanowi jeden z istotniejszych komponentów miksu energetycznego w Europie. Stabilizuje sieć i może uzupełnić zieloną energię, co pozwoli europejskiej gospodarce osiągnąć neutralność klimatyczną.
Polska jeszcze nie posiada pracujących bloków atomowych. Czas zatem spojrzeć na przyszłość polskiej energetyki jądrowej z właściwej perspektywy. Z perspektywy wyzwań, jakie stoją przed Polską w związku z transformacją energetyczną, Europejskim Zielonym Ładem i wypełnieniem celów klimatycznych. Energetyka jądrowa to energia bezemisyjna. Energia pracująca w podstawie, zapewniająca bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Czas na energetykę jądrową, która mogłaby ewolucyjnie zastąpić bloki węglowe i dać Polsce niezależność i samowystarczalność energetyczną.
Mamy umowę międzyrządową Polski i Stanów Zjednoczonych. Został złożony końcowy raport wraz z komponentem finansowym. Co teraz będzie się działo?
Raport po końcowych konsultacjach został oficjalnie złożony stronie polskiej. Techniczne studium wykonalności elektrowni w Polsce, przygotowane przez Westinghouse i Bechtel, to solidne opracowanie. Pracowaliśmy przez 12 miesięcy, wzięliśmy pod uwagę wszystkie uwarunkowania, jakie występują w Polsce. Oferowany przez Westinghouse reaktor AP1000 będzie stanowił bardzo dobre uzupełnienie polskiego miksu energetycznego.
Za komponent finansowy raportu końcowego odpowiedzialne są instytucje amerykańskie. Te dwa elementy będą współgrały i odpowiednio wpasowują się w uwarunkowania Polski oraz realizowany program budowy energetyki jądrowej. Zakładamy też udział Westinghouse, jak również firmy Bechtel, w finansowaniu projektu.