Wymuszone przez pandemię gwałtowne przejście na zdalną pracę i komunikację w firmach wywołało już trwałe zmiany w sposobie działania biznesu, w tym także pracy – zgadzali się uczestnicy debaty „Kompetencje przyszłości potrzebne są już dziś – czas na reskilling".
– Część zmian wymuszonych przez pandemię zostanie z nami na zawsze – przewiduje Alina Pszczółkowska, wiceprezes AstraZeneca Pharma Poland. Jak zaznaczała, przejście jej firmy na zdalną pracę – która okazała się bardzo efektywna – było tylko jedną ze zmian wywołanych przez pandemię. Covid-19 wpłynął również na podstawowy biznes spółki, gdyż radykalna zmiana funkcjonowania służby zdrowia wymusiła zmiany w sposobie prowadzenia badań przedklinicznych, w podejściu agencji regulacyjnych.
– Zmienił się świat, nabyliśmy kompetencje cyfrowe i przekonaliśmy się, że przejście na tryb online w wielu sprawach ułatwia życie – przypominał Piotr Wachowiak, profesor i rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który też jest przekonany, że nie wrócimy do dawnej normalności. Przyszłość to kompromis – spotkamy się w połowie drogi, tym bardziej że półtora roku zdalnych kontaktów pokazało, iż relacje online nie zastąpią w wielu przypadkach bezpośrednich relacji międzyludzkich. Tradycyjne dyskusje są bardziej kreatywne niż spotkania w sieci.
Na ten deficyt zdalnego działania zwracała też uwagę Alina Pszczółkowska, wspominając, że wiele nowych inicjatyw w firmie wynikało z codziennych, nierzadko przypadkowych, interakcji pracowników, które zanikły po przejściu na pracę z domu.