Prezes GUS Józef Oleński wyjaśnił, że na wzrost PKB złożyła się działalność ekonomiczna prowadzona w sektorach przedsiębiorstw.
- W przemyśle i w budownictwie obserwowaliśmy wysoką dynamikę produkcji. Umocniły się pozytywne tendencje w budownictwie mieszkaniowym. Obserwowaliśmy wysoką dynamikę usług rynkowych a to przełożyło się na korzystną sytuację finansową przedsiębiorstw - powiedział Oleński.
Prezes GUS dodał, że również w rolnictwie odnotowany został wzrost produkcji, pomimo, że w niektórych dziedzinach ograniczany był on limitami Unii Europejskiej. - Nastąpiła poprawa relacji cen między środkami do produkcji rolnej a cenami skupu produktów rolnych - powiedział.
Oleński podkreślił, że 6,5 proc. wzrost PKB został uzyskany w warunkach bezinfalcyjnych. Wiceprezes GUS Halina Dmochowska podkreśliła, że "w końcówce roku trochę słabszy był wpływ spożycia, w tym indywidualnego, niż w poprzednich okresach".
- Wzmocnił się wpływ akumulacji. Nie wykluczam ujemnego wpływu zapasów - zauważyła Dmochowska - w strukturze PKB w całym roku udział rolnictwa jest prawdopodobnie nieco niższy niż rok wcześniej. Udział przemysłu trochę wyższy. Rośnie udział budownictwa, usług rynkowych przy spadku udziału usług nierynkowych.