Reklama

NBP: poprawiają się nastroje firm

Poprawiły się zarówno oceny sytuacji bieżącej, jak i prognozy. Jak zauważają analitycy NBP, widać dalszy stopniowy wzrost aktywności inwestycyjnej.

Publikacja: 25.01.2011 14:43

Poprawiły się zarówno oceny sytuacji bieżącej, jak i prognozy. Jak zauważają analitycy NBP, widać dalszy stopniowy wzrost aktywności inwestycyjnej.

W najlepszej kondycji są eksporterzy. Firmy działające głównie na rynku krajowym liczą się ze spadkiem tempa sprzedaży na początku 2010 r. Największe pogorszenie nastroju miało miejsce w sektorze budowlanym.

Największą barierą w rozwoju firm jest niski popyt, ale maleje odsetek ankietowanych, którzy wskazuje ten czynnik. W ostatnim badaniu na słaby popyt skarżyło się 12,9 proc. ankietowanych wobec 13,5 proc. w poprzednich dwóch edycjach ankiety i 30 proc. w I kwartale 2009 r. 9,4 proc. ankietowanych za barierę uważa kursy walutowe. Trzy miesiące wcześniej takiej odpowiedzi udzieliło 10,1 proc. firm biorących udział w badaniu.

Poprawiająca się kondycja firm nie przekłada się na rynek pracy. „Firmy z wysokim wykorzystaniem mocy produkcyjnych, jak też przedsiębiorstwa planujące zwiększyć produkcję, co prawda częściej będą przyjmować pracowników, ale w podmiotach, w których perspektywy sprzedaży są mniej optymistyczne lub wręcz złe ankietowani zapowiadają dalsze zwolnienia” – napisał NBP w podsumowaniu ankiety przeprowadzonej w końcówce 2010 r. Bank centralny zaznaczył, że skala podwyżek wynagrodzeń zmniejszyła się względem poprzedniego kwartału.

[ramka][srodtytul]Firmy o podwyżce VAT[/srodtytul]

Reklama
Reklama

NBP zapytał firmy o plany związane z podwyżką stawek VAT. „Koszty ich wprowadzenia przedsiębiorstwa oceniły jako niezbyt duże, niemniej zmiana ta spowodowała spore trudności oraz wzrost obaw odnośnie kształtowania się tempa inflacji” – zaznaczył bank centralny.

53 proc. ankietowanych firm planuje przerzucenie wzrostu VAT na ceny. Niemal dwie na pięć firm chce zrobić to już w styczniu. „W co trzecim przedsiębiorstwie podwyżka VAT nie zostanie uwzględniona w cenach w ogóle, co może stanowić wytłumaczenie, dlaczego spadek marż jest najczęściej przewidywaną konsekwencją wprowadzenia nowych stawek VAT” – napisał NBP. [/ramka]

Finanse
„Luka” w PPK, czyli niewielki zysk dzisiaj, wielka strata w przyszłości
Finanse
Zderegulować obawy przed IPO. Jak przywrócić giełdę polskim firmom
Finanse
Bruksela zablokowała najważniejszy fundusz Putina. Kieruje nim były obywatel Ukrainy
Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Reklama
Reklama