Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej polepszył się o 1,8 pkt proc. i ukształtował na poziomie -26,8 pkt proc. Był jednak niższy niż rok wcześniej.
- Najbardziej polepszyły się oceny dotyczące oczekiwanych zmian w sytuacji ekonomicznej kraju (o 3,6 pkt proc.). W mniejszym stopniu poprawiły się oceny zaistniałych oraz oczekiwanych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych (odpowiednio o 1,7 oraz 1,8 pkt proc.) oraz zaistniałych zmian w sytuacji ekonomicznej kraju (o 1,6 pkt proc.). Nieznaczna poprawa nastąpiła także w konsumenckiej ocenie dokonywania ważnych zakupów (tylko o 0,5 pkt proc.) - napisano w raporcie.
W styczniu poprawiły się też oczekiwania konsumentów. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się w stosunku do grudnia o 3,4 pkt proc. i ukształtował na poziomie -34,0 pkt proc. Wskaźnik był niższy niż rok wcześniej.
GUS napisał w komentarzu, że korzystniejszy poziom wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej ukształtowany został głównie poprzez poprawę oceny oczekiwanych zmian w poziomie bezrobocia w kraju (o 5,7 pkt proc.).
- Oprócz polepszenia ocen zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych i sytuacji ekonomicznej kraju korzystnie oddziaływały także mniej pesymistyczne oceny perspektywy oszczędzania pieniędzy (poprawa ocen 1,6 pkt proc.) - napisano.