Wkrótce transfer dochodów do takich egzotycznych krajów jak Kajmany, Wyspy Dziewicze czy Bahamy przestanie być opłacalny. Ministerstwo Finansów prowadzi bardzo intensywne prace, by pozamykać furtki do tzw. rajów podatkowych.
Ujawnią tajemnicę bankową
Praktycznie co dwa-trzy tygodnie na stronach fiskusa pojawiają się informacje o podpisaniu, zakończeniu czy rozpoczęciu negocjacji w sprawie umowy o wymianie informacji podatkowej. Taka umowa jest bardzo efektywnym narzędziem weryfikacji deklaracji podatnika ze stanem rzeczywistym. Na naszą prośbę dany kraj powinien udostępnić nie tylko dane z urzędów skarbowych i wszystkich rejestrów, jakimi dysponuje tamtejsza administracja (pokazujących np. powiązania podatnika z innymi podmiotami, wartość zawartych transakcji, posiadane nieruchomości itp.), ale także dane bankowe.
8,5 mld dol. wynoszą szacunkowo depozyty cudzoziemców złożone w bankach na Kajmanach
Takie umowy z pełną klauzulą wymiany informacji renegocjowaliśmy ostatnio ze Szwajcarią, Danią, Maltą, Czechami, Finlandią i Norwegią. Odpowiednie działania prowadzone są też w stosunku do klasycznych rajów podatkowych (choć takiej nazwy już się oficjalnie nie używa), które są na polskiej liście krajów stosujących szkodliwe praktyki podatkowe i oferujące podatnikom pełną tajemnicę bankową. Jedna umowa już obowiązuje (z Wyspą Man), pięć jest podpisanych (np. Jersey czy Andorą), z siedmioma krajami zakończono negocjacje (np. Kajmanami i Wyspami Dziewiczymi), a z ośmioma trwają (np. z Monako). To nie koniec prac. Resort finansów szacuje, że doprowadzenie umów do porządku ze wszystkimi krajami zajmie kilka lat.
– Umowy o wymianie informacji powodują, że przestaje działać dotychczasowy mechanizm, czyli transfer dochodów na prywatny rachunek bankowy w raju podatkowym bez obawy, że fiskus to wykryje, bo i tak kraj docelowy nie udzieli na ten temat informacji. Takie działania zawsze były nielegalne ale dotychczas trudne do wykrycia – komentuje Robert Nogacki z kancelarii prawnej Skarbiec. – Ale w żaden sposób nie dotykają zasad optymalizacji podatkowej, które zawsze opierają się na rozwiązaniach zgodnych z prawem – dodaje.